SÖYLEŞİLER

Tasarımıyla Öne Çıkanlar

24.01.2014 Cuma
TASARIMIYLA ÖNE ÇIKANLAR

Birçok otomobil üreticisi teknolojileriyle olduğu kadar tasarımlarıyla da öne çıkan otomobiller yaratmak için büyük çaba harcıyorlar. Biz de tasarımıyla radarımıza giren benzer fiyat dilimindeki üç orta sınıf otomobili bir araya getirdik.

Otomotiv sektöründe Nissan'dan, VW Grubu'na Opel'den, Bugatti Galibier konseptine kadar farklı projelerde çalışan endüstri tasarımcısı ile buluşturduğumuz DS5, i40 ve yorumları çok ilginç.

Citroen DS5

Yaratıcı teknoloji mottasını destekleyen sıra dışı futuristik formu ve aerodinamik yapı, aracı uzay mekiği gibi algılamamızı sağlıyor. Bazen tanımlı bazen de tanımsız birçok şaşırtan sürpriz çizgi, yüzey veya elementler aracı çok iddialı, kolay farkedilebilir ve bakmaktan kendini alamaz hale getiriyor.İç ise dış tasarımın bir iki kademe önüne geçerek uzay ve teknoloji hissini doruklara çıkartıyor. Ergonomik olarak doğru bir iş fakat merkezde bulunan çok küçük butonlar kabin içindeki diğer kocaman butonlarla bütünlük sağlamıyor!

Hyundai i40

Modern, güçlü, dinamik çizgi ve yüzeylerin doğanın akışkan elementleriyle harmanlanması sonucu lüks görünümlü ama sportif bir sedan ortaya çıkmış. Ön aşağıdan arka yukarıya çıkan keskin omuz çizgisi araç tasarımında kanat etkisi yaratıyor.Kokpitteki güçlü akışkan çizgiler dış tasarıma öykünmekte... İç mekandaki ergonomik değerler üst seviyede tutulmuş, gereksiz buton sayısı en aza indirilmiş. Bununla birlikte kaliteli ve sportif iç mekan tasarlanmış.

Mazda 6

Takeri concept modelinin ruhu bu araçta hayat buluyor. Mazda'nın yeni amiral gemisi Mazda6, sportif, zarif, güçlü ve dengeli bir estetiğe sahip görünüyor. Mazda6'nın karmaşadan uzak anlaşılabilir doğal formlarla güçlendirilmiş, kendine has ruha sahip olduğunu söyleyebiliriz. Rüzgar ve suyun akışı bu sade ama güçlü güzellikteki formlara yansıyor.İçerisinde de, tıpkı dış tasarımda olduğu gibi sağlam karakterli çizgiler kullanılırken, kaliteden ödün vermeyen ama aynı zamanda sadelikten vazgeçmeyen bir bütünsellik taşıyor. Tek eksiği multimedya sisteminin bütün içindeki uyumsuzluğu!

otohaber Dergisi Test Editörü Koray Kodal'ın yorumu :

"Kimi otomobilleri sattıran sadece tasarımlarıdır. Türkiye'de benzer fiyat seviyesinden ulaşılabilen , ve Mazda6 modelleri sadece tasarımlarıyla bile kendi müşterilerini bulmakta zorlanmayacak otomobillerden. Ancak tasarım uğruna ise ergonomik özelliklerden ödün vermek gerekebildiği unutulmamalı. "

Yazı : Koray Kodal

Fotoğraflar: Ersan Sezer

kalan karakter 1000

Tolga 1.6 D Tolga 1.6 D

Ds5 tasarım harikası ama teknolojisi biraz geride kaldı
1.6 112 hp dizel motorunun emisyon oranı ve yakıt tüketimi yüksek. yeni 115 hp motor ve mcp şanzıman yerine yeni etg6 otomatik vites ayrıca yeni emp platformunda üretilirse çok güzel olur

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 27.01.2014 00:01
... ...

mazda çok büyük bir isim

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır5
cevapla 24.01.2014 20:17
Sıtkı Sıtkı

Haber; yetersiz, detaysiz ve fikirsiz kalmış. Elbetteki tasarım önemli. Bu arabaları kime sorsanız sizin yazdiklarinizdan fazlasını söyler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet24
hayır4
cevapla 24.01.2014 19:06
bir dost bir dost

ds5 hepsinden iyi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır16
cevapla 24.01.2014 14:11
selim selim

ds5 in öncelikli olarak çin pazarı olmak üzere hazırladığı yeni ds5 sedanı incelemenizi tavsiye ederim citroen e sınıf atlacak bir araç

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır6
cevapla 25.01.2014 03:19

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN