SÖYLEŞİLER

Ufuk Sandık otohaber.com.tr İçin Yazdı

17.02.2014 Pazartesi
UFUK SANDIK OTOHABER.COM.TR İÇİN YAZDI

Sabah Gazetesi Otomotiv Editörü Ufuk Sandık, gündemi www.otohaber.com.tr için değerlendirdi.

Sinema ve otomotiv dünyasının ortak heyecanı

Bu yıl 86'ıncısı düzenlenecek Akademi Oscar törenine az bir süre kaldı. Mart ayında sinema dünyasının en iyileri belli olacak. Tesadüf otomotiv dünyasının Oscar'ında da sona yaklaşıldı. Avrupa'da '2014 yılının otomobili' 3 Mart tarihinde Uluslar arası Cenevre Otomobil Fuarı'nda açıklanacak. Yılın Oscar'ı için yarışan finalistler ise BMW i3, Citroen C4 Picasso, Mazda3, Mercedes-S Serisi, Peugeot 308, Skoda Octavia ve Tesla Model S.

'Yılın Otomobili' 22 ülkeden 58 jüri üyesinin oylarıyla belirlenecek. Her jüri üyesinin 25 puanı var. Jüri üyeleri 7 finalist arasından en az 5 otomobile puan verebiliyor. Bir otomobile verilecek en yüksek puan ise 10. Oylama sonucunda en fazla puan alan otomobil, 'Yılın Otomobil' unvanına sahip olacak.

2013'te 'Yılın Otomobili' Volkswagen Golf seçilmişti. Ford B-Max, Hyundai i30, Peugeot 208, Renault Clio, Subaru BRZ-Toyota GT86, Volvo V40, Mercedes-Benz A Sınıfı modellerini geride bırakarak 2013 yılının otomobili seçilen Volkswagen Golf en yakın rakibinin neredeyse 2 katı oy aldı. Golf, jüri üyelerinden 414 puan alırken, ikinci olan Toyota GT86-Subaru BRZ 202 puan, Volvo V40 ise 189 puan aldı.

50'NCİ YIL

Otomotivin en prestijli ödülü olarak kabul edilen 'Car of the Year' ilk olarak 1964 yılında düzenlendi. İlk olarak Almanya, İngiltere, Hollanda, İspanya, İtalya, Fransa ve İsveçli otomobil gazetecileri tarafından kurulan organizasyon, sonraki yıllarda yaygınlaştı. Organizasyona, diğer Avrupalı ülkelerden de gazeteciler seçilmeye başlandı.

TÜRKİYE JÜRİ ÜYESİ

Bu satırların yazarı olarak ben de Türkiye'yi otomotiv dünyasının en prestijli organizasyonunda temsil ediyorum. Bu görevi 12 yıldır sürdürüyorum ve 2002'de Car of the Year jüri üyesi oldum.

Binek oto yüz güldürüyor

Ocak ayında binek otomobil üretimi yüzde 30 arttı. Toplam araç üretimi 75 bin adet olarak gerçekleşirken, binek otomobil üretimi 52 bin adet oldu. Binek otomobil üretiminin artmasında ihracatın payı büyük. Özellikle Avrupa pazarlarında görülmeye başlayan talep artışı, binek otomobil ihracatına yansıdı. Ocak'ta binek otomobil ihracatı yüzde 28 artarak 36 bin adete oldu. Toplam araç ihracatı ise yüzde 11 azalarak 51 bin adete geriledi. Hyundai'nin i10, Toyota'nın Corolla ve Renault'nun Clio modellerinin Avrupa başarısı, Türkiye'nin otomotiv ihracatına da olumlu katkı yaptı.

İcat çıkarmayın

'Başımıza yeni icat çıkarma' sözüyle anlatılan zihniyetin, Türkiye'nin Ar-Ge çalışmalarının önündeki en büyük engel olduğunu düşünüyorum. Ancak son yıllarda 'icat çıkarma' sözü yavaş yavaş etkisini kaybediyor.

Türk Patent Enstitüsü'ne yapılan patent başvurusu 2013'te 310'dan 400'e yükselmiş. En çok patent başvurusu yapan firmalar ise otomotiv sektöründen çıkmış. Ford Otosan 80 paten başvurusuyla listede ikinci olmuş. Altıncı sırayı 48 patent başvurusuyla Tofaş, dokuzuncu sırada ise 20 patent başvurusuyla Türk Traktör yer almış. Otokar ise 16 paten başvurusuyla 11'inci sırada kendisine yer kapmış.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN