OKUR MEKTUPLARI

Honda CRV’ye daha büyük amperli akü taktırmak istiyorum.

25.03.2011 Cuma
HONDA CRV’YE DAHA BÜYÜK AMPERLİ AKÜ TAKTIRMAK İSTİYORUM.

2006 model Honda CR-V kullanıyorum. Aracıma 60 veya 72 amperlik akü taktırmak istiyorum. Ancak aracın müzik tesisatının veya genel elektrik sistemi 60 yada 72 amperden olumsuz etkilenir mi?

Oral Oral/E-posta

Sayın Oral Oral, Üreticiler, aracın ihtiyacı olan elektrik akımının sağlanması ve elektrik sistemi için gerekli olan akü kapasitesini belli hesaplar sonucunda tespit eder ve uygular. Bu uygulamalarda şarj etme ünitesi olan alternatörler de akünün kapasitesine uygun seçilir ve uygulanır. 60 Amper olan bir akü mevcut alternatör ile kısa sürede şarj edilir ve bu da hem motorun şarj süresinde zorlanması ile oluşan güç kaybı ve paralelinde yakıt tüketim artışını da engeller. Akünün yüksek amperli olarak tercih edilmesiyle fazladan eklenen donanımlar çalışırken enerjinin fazladan harcar. Yüksek amper şarj sisteminde bulunan kesinti sonrasında düşük amperli aküden biraz daha fazla gerilim üretir ve ancak o enerji çabuk biter. Sonuç olarak 45 amper olan aküyü 60 ampere yükselterek var olan alternatörünüzün sınırlarını kullanırsınız. Ancak 75 amper gibi bir akü aracı zorlama ihtimali yükseltir ve aracın alternatörüne de uygun değildir.

kalan karakter 1000

memet memet

hiç bir şey olmaz yap kardeşim

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 13.01.2013 22:35
xmuratalix xmuratalix

bence yanılıyorsunuz.ALTERNATÖR İLE AKÜ ARASINDAKİ BAĞLANTI BİRLEŞİK KATLAR PRENSİBİNE GÖREDİR. aracınıza kesip biçmeden ve güvenli bir şekilde sabitlenebilen bir üst amperli aküyü takabilirsiniz bu özellikle soguk bölgelerde yaşayan kişiler için özellikle faydalıdır.45 amperle 5 saniyelik10 kez kontak yaparken 60 amperle 15 kez yaparsınız. hele aracınız dizelse ısıtma bujileri daha iyi görev yapar sabahları sıkıntı çekmezsiniz.ama yinede tam devirde yani 6000 civarında alternatörünüzün akımını ölçtürün o deger mesela 75 a çıkarsa 75 amper bile takılabilir

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 04.10.2013 23:23
özay özay

alternatör kapasitesi diye birşey var sanırım bilmiyorsun ki böyle yazmışsın.önce araştır ondan sonra yaz :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 09.07.2011 14:38
Akü Akü

Yukarıdaki yorum maalesef yanlış. Akü'nüzü elektrik deposu olarak düşünün. Alternatörün görevi ise depodan harcanan enerjiyi yerine koymaktır. Yani alternatörün yükü, akü kapasitesiyle değil, harcama ile ilgilidir. Peki büyük akülerin avantajı, dezavantajı dersek:
Büyük akü daha fazla elektrik kapasitesi demek. Bu da kullanımda akülerinizin oransal olarak daha sığ boşalıp dolacağını dolayısıyla ömrünün uzayacağı anlamına gelir. Buna karşılık aracınıza ilave ağırlık getirecektir. Ayrıca büyük akünün mevcut akü yerine sığıp sığmayacağına da dikkat edilmelidir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet21
hayır4
cevapla 21.06.2011 12:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN