İSMET KARAMAN

500 km'deyken Aracımın Mazot Filtresi Dondu, Ne Yapmalıyım?

05.03.2012 Pazartesi

İsmet Karaman Sorularınızı Yanıtlıyor

İki ay önce yeni Ford Focus dizel Style plus aldım. Sivas'tayım ve daha aracım 500 km'deyken mazotfiltresi dondu ve hiç bir uyarı yapılmadığı halde garantiye girmez diyerek fiyatını benden tahsil ettiler. Aracımı korkumdan kullanamıyorum. Ben de onlara "bu durumda Ankara'nın doğusunda dizel Ford satmayın her 500 km'de ben 150 TL mi ödeyeceğim"diyorum cevap yok. Ford genel müdürlüğü de sorunuma geçiştirici cevap veriyor. Üstelik bana önerdikleri firmadan dizel yakıt aldım, üstelik içine katkı maddesi (donmaya karşı) koydurmuştum. Ne yapmalıyım?


Sayın Volkan Koçkara;

Karşılaştığınız bu arızayı, aracınızın üretiminden kaynaklanan bir hata yerine "ülkemizin şu sıralarda yaşadığı iklim koşullarından aracınızın etkilenmesi" olarak düşünmeniz daha doğru olacaktır. inizde kullanılan dizel motor "Common-Rail" tipi yakıt sistemidir.Common-Rail yakıt sistemlerinin karakteristik özelliği enjektörlerin yüksek çalışma basıncına sahip olmasıdır. Bu özelliği kaliteli motorinin kullanılmasını gerektirdiği gibi bu motorinin de mükemmel süzülmesini gerektirir. Bu nedenle günümüzde daha fazla süzme kapasitesine sahip küçük gözenekli yakıt filtrelerine ihtiyaç duyulmuştur. Aracınızda da muhtemelen yapısı itibariyle bu özelliklere sahip yakıt filtreleri kullanılmaktadır. Depoda bulunan motorin, soğuğun ve hava sıcaklığının etkisiyle tıpkı suyun buza dönüşmesi gibi kristalleşerek katılaşır. Kristalleşen motorin,adeta şekerleşmiş bal kıvamında olur,akıcılığı azalır. Mazot, bu haliyle ince yakıt filtresini geçemez gözenekleri tıkar ve deforme eder. Motorun çalışmaması bundandır. Tekrar açılması zor olduğu gibi gözenekleri deforme ettiğinden süzme özelliği azalır bu durum ise sonraki kullanımlar motor için çok zararlıdır. Bu nedenle değişmesi gerekir. Bir daha böyle bir durumla karşılaşmamanız için kendinize göre bir takım önlemlerde alabilirsiniz. Kısaca bunlar: Aracınızda daima EN590 standardına uygun, düşük kükürtlü, yüksek kaliteli motorin (euro dizel) kullanınız. Zaten bu husus size aracınızla birlikte verilen kullanıcı el kitabında da yer almaktadır. Euro dizel yakıtın özelliklerinden biri de içindeki katkı maddelerinden dolayı donma noktası düşüktür (Eksi 20 derece civarında). Yakıt deponuzu mümkün olduğunda maksimum seviyede tutmaya çalışın. Aracınızı mümkünse günde bir defa çalıştırın. Yetkili servisinizin önerdiği donma noktasını düşürücü katkı maddeleri varsa bunları kullanınız. Aracınızı parkederken imkanınız ölçüsünde; Kapalı yerlerde park etmeye çalışın. Kuzey rüzgarlarına direkt açık olan yerlerde park etmekten kaçının. Aracınızın kaput veya motor bölümünü izolasyon maddesi (battaniye, örtü gibi) kaplayarak kaput altı ısısının düşmesini engelleyin. Aracınızın motor tarafını (ön kısmını) bina, baraka gibi rüzgâr almayan yerlere yakın yerlerde park edin. Bu önlemleri aldığınız sürece bir daha böyle üzücü bir durumla karşılaşacağınızı zannetmiyorum. Karşılaştığınız bu durum dış şartlardan kaynaklandığı için üretici, arızayı garanti kapsamında değerlendirmemiş ve size fatura etmiştir.

kalan karakter 1000

Ercan ayancı Ercan ayancı

Çorum da yasıyorum peugeot 508 araçım var -19 da mazot filitrem donmuş yolda kaldım petrol ofisi euro dizel kullanıyorum aracıma bu yskıt dışın 1 litre yakıt konmamıştır ama sadece çorum peugeot araçlar bu sorunu yasıyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 09.01.2015 19:43
ahmet er ahmet er

ben erzurumda oturmaktayım fort konnetimin yakıt filtresi donuyor çalışmıyor fort fabrikası filitreyi ısıtacak birşey neden yapmıyor yapıp servislere versinler biz genede paramızla alalım yani bunudamı düşünmüyorlar kardeşim mademki müşteri memmuniyetinden bahsediyorlarsa yabancı araba üreticileri en küçük bir sorunlarında yüzlerce arabalarını geri çağırmıyorlarmı

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 18.10.2012 17:44

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN