İSMET KARAMAN

Aracımda Yakıt Problemi Var!

14.03.2012 Çarşamba
ARACIMDA YAKIT PROBLEMİ VAR!

Sigorta danışmanı İsmet Karaman sorularınızı yanıtlıyor.

İki ay önce yeni Ford Focus dizel Style plus aldım. Sivas'tayım ve daha aracım 500 km'deyken mazot filtresi dondu ve hiç bir uyarı yapılmadığı halde garantiye girmez diyerekfiyatını benden tahsil ettiler. Aracımı korkumdan kullanamıyorum. Ben de onlara "bu durumda Ankara'nın doğusunda dizel Ford satmayın her 500 km'de ben 150 TL mi ödeyeceğim" diyorum cevap yok. Ford genel müdürlüğüde sorunuma geçiştirici cevap veriyor. Üstelik bana önerdikleri firmadan dizel yakıt aldım, üstelik içine katkı maddesi (donmaya karşı) koydurmuştum.Ne yapmalıyım?

Sayın Volkan Koçkara;

Karşılaştığınız bu arızayı, aracınızın üretiminden kaynaklanan bir hata yerine "ülkemizin şu sıralarda yaşadığıiklim koşullarından aracınızın etkilenmesi" olarak düşünmeniz daha doğru olacaktır. inizde kullanılan dizel motor "" tipi yakıt sistemidir. Common-Rail yakıt sistemlerinin karakteristik özelliği enjektörlerin yüksek çalışma basıncına sahip olmasıdır. Bu özelliği kaliteli motorinin kullanılmasını gerektirdiği gibi bu motorinin de mükemmel süzülmesini gerektirir. Bu nedenle günümüzde daha fazla süzme kapasitesine sahip küçük gözenekli yakıt filtrelerine ihtiyaç duyulmuştur. Aracınızda da muhtemelen yapısı itibariyle bu özelliklere sahip yakıt filtreleri kullanılmaktadır.

Depoda bulunan motorin, soğuğun ve hava sıcaklığının etkisiyle tıpkı suyun buza dönüşmesi gibi kristalleşerek katılaşır. Kristalleşen motorin, adeta şekerleşmiş bal kıvamında olur, akıcılığı azalır. Mazot, bu haliyle ince yakıt filtresini geçemez gözenekleri tıkar ve deforme eder. Motorun çalışmaması bundandır. Tekrar açılması zor olduğu gibi gözenekleri deforme ettiğinden süzme özelliği azalır bu durum ise sonraki kullanımlar motor için çok zararlıdır. Bu nedenle değişmesi gerekir. Bir daha böyle bir durumla karşılaşmamanız için kendinize göre bir takım önlemler de alabilirsiniz. Kısaca bunlar: Aracınızda daima EN590 standardına uygun, düşük kükürtlü, yüksek kaliteli motorin (euro dizel) kullanınız.

Zaten bu husus size aracınızla birlikte verilen kullanıcı el kitabında da yer almaktadır. Euro dizel yakıtın özelliklerinden biri de içindeki katkı maddelerinden dolayı donma noktası düşüktür (Eksi 20 derece civarında). Yakıt deponuzu mümkün olduğundamaksimum seviyede tutmaya çalışın. Aracınızı mümkünse günde bir defa çalıştırın. Yetkili servisinizin önerdiği donma noktasını düşürücü katkı maddeleri varsa bunları kullanınız. Aracınızı park ederken imkanınız ölçüsünde; Kapalı yerlerde park etmeye çalışın. Kuzey rüzgarlarına direkt açık olan yerlerde park etmekten kaçının. Aracınızın kaput veya motor bölümünü izolasyon maddesi (battaniye, örtü gibi) kaplayarak kaput altı ısısının düşmesini engelleyin. Aracınızın motor tarafını (ön kısmını) bina, baraka gibi rüzgâr almayan yerlere yakın yerlerde park edin. Bu önlemleri aldığınız sürece bir daha böyle üzücü bir durumla karşılaşacağınızı zannetmiyorum. Karşılaştığınız bu durum dış şartlardan kaynaklandığı için üretici, arızayı garanti kapsamında değerlendirmemiş ve size fatura etmiştir.

kalan karakter 1000

vural sanli vural sanli

bu tür sorunlar soğuk yerlerde oluyor. ben ardahandayım ve her sabah arabasını çalıştırmaya uğraşan arkadaşlar görüyorum. benzinli araç çözüm olabilir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.03.2013 20:10
mhc044 mhc044

alma ford olma lord

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.03.2013 13:02
selman selman

maalesef verilen cevaplar hiç açıklyıcı değil;baştan yapacak birşey yok deseydiniz daha iyiydi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır4
cevapla 19.03.2012 23:06
yusuf_1977 yusuf_1977

mazot filtresi donduysa eurodizel yakıtı donmuş demektir.Hasarınız için yakıt firmasına fişinizle ve hasar faturası ile başvurunuz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 17.03.2012 18:49
UGUR UGUR

adam zaten firmanın önerdiği yakıtı kullanmış donma önleyicide kullanmış.ama herkesin kapalı garajı yok yada her zaman uygun park yeri bulmakta kolay değil.bence iyi niyet kapsamında en azından garantili araçlarda ücretsiz değişim yapılmalıydı

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır0
cevapla 14.03.2012 15:54

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN