İSMET KARAMAN

2008 Model Toyota Corolla

22.05.2012 Salı
2008 MODEL TOYOTA COROLLA

İsmet Karaman Sorularınızı Yanıtlıyor

2008 model otomobilimi 15.11.2007 tarihinde aldım. Garanti süresi 3 yıl idi.

Aracımın Radyo-CD çaları 2 yıl içinde arızalandı.Sıcakta veya şimşekli havalardan etkilenip çalmaz oluyor ve 1 ay gibi bir süre sonra eski haline geliyordu.

CD çalarımı 2 yıl sonra garantiden değiştirdiler. Ancak yeni takılan cihaz da 2 yıl sonra aynı problemle servise gitmeme neden oldu. Servisteki arkadaşlar garanti süresi dolduğu için ancak servis ücretini karşılarsam müdahale edecekleri söylediler. Problem kullanıcı hatası değil kesinlikle.

Araştırmalarım sonucu birçok aynı modelde aynı problemin olduğunu öğrendim. Araç sıcakta park edince veya yoğun şimşekli havalardan etkilenip arızalanıyor. Uzun bir süre havalar iyi giderse eski haline dönme durumuna geliyor.

Sözün kısası, servis, eski cihazımı değiştirdiği zaman yeni cihazıma tekrar 3 yıl garanti uygulanmıyor mu?

Aracımın garanti süresinin dolması, sonradan takılan cihazının garantisini de mi bitiriyor? Toyota, bu gibi durumlarda kusurlu cihazı niye yeniden aynısı ile değiştiriyor.

Internet sitenizden yeni haberdar olduğum için konuyu 1 yıl sonra size yazdım, keşke daha önce görebilseydim. Maalesef şu an olayı sineye çekmiş durumdayım.

Sayın Yakup Altaş;

Öncelikle size, otomotiv endüstrisinde garanti sistemini açıklayayım. Garanti kapsamındaki bir araca takılan her parçanın garantisi, aracın genel garanti süresiyle sınırlıdır. Yani üretici ve/veya marka genel distribütörünün garanti sorumluluğu, aracın genel garanti süresinin bitmesiyle son bulur. Garanti sadece yedek parçalar için değil işçilikleri de kapsar.

Yukarıdaki açıklamama bir örnek verecek olursam; bir aracın garantisi tarihinde bitiyorsa, bu süre içinde araca herhangi bir şekilde 07.04.2012 tarihinde bir yedek parça takıldı ise bu parçanın da garantisi aracın genel garanti süresi olan 07.09.2012 tarihinde yani kalan 5 ay sonra son bulur.

Ancak garantiden takılmış bu parça, aracın genel garanti süresi içinde arızalanırsa tekrar değiştirilir. Tabi bu arızanın ve daha önceki arızaların da kullanımdan dolayı değil de imalattan dolayı arızalanması şartı her zaman geçerlidir.

Yukarıda anlatmaya çalıştığım bu garanti prosedürü servis yöneticiliği yaptığım dört marka için böyledir. Diğer markalar için de böyledir. Dolayısıyla servisin yaptığı garanti prosedürlerine göre yanlış değil.

Bunun dışında şayet herhangi bir şekilde aracınıza hem garanti süresinde olsun hem de garanti süresi dışında ücreti tarafınızdan ödenerek bir yedek parça takılmışsa; bu yedek parça ve işçiliğinde, o markaya ait genel garanti şartları geçerlidir.

Sahip olduğunuz aracın 2009 modelini ben de kullandım ancak bahsettiğiniz arıza ile hiç karşılaşmadım. Yaptığım araştırmalarda da böyle bir sorunla karşılaşan araç sahiplerine de rastlamadım. Elbette bu sizin aracınızın müzik sisteminde sorunun olmadığı anlamına gelmemektedir.

Aracınızın sorununa gelince; müzik sisteminin çalmaz oluşu derken, dijital ekran mı kararıyor yoksa ekran var ama hoparlörlerden ses mi gelmiyor?

Kanaatimce çıkışlarıyla ilgili bir sorun olabilir. Aracınızın arka hoparlörleri, arka cam şapkalığı üstündedir. Ve hoparlör altı kabloları bagaj içindedir. Aracın bagajına konulan eşyalar, hoparlör kablolarının kısa devre olmasında sık karşılaşılan arıza türüdür. Sert bir temasla hoparlör ayağı kırılarak şasi yapması, ihtimal dahilinde arızadır. Olası fazla ısınmalarda kendini korumaya alıyordur.

Ayrıca aracınızın konumuna göre müzik sistemi kalorifer mazgalı üzerindedir. Olası bir kaçak çıkışlarının oksitlenmesine neden olabilir.

Müzik sisteminizin 2 yıllık zaman diliminde bir arızalanması aracınızı kullanım alışkanlığı biçimi ve periyoduyla ilgilidir. Sistemde, yüksek sesle ve uzun süre kullanımla böyle bir arızanın ortaya çıkması söz konusu olabilir. Bu nedenle müzik sisteminin çıkışlarıyla ilgili arızalar 2 yılda ortaya çıkmış.

2008 Toyota 'nın müzik sisteminde yaşanan sorunlar artık garanti kapsamında çözülemez.

kalan karakter 1000

mert mert

meraba arkadaşlar bende 2007 toyota corolla 1.4d var.Gecenlerde ses acma kapama tusuna hafif ce dokunmama ragmen içeriye girdi ve şimdi hiçbir sekilde sesi kapatım acamıyorum bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 10.08.2015 14:07
Engin Engin

2008 toyota corolla dizel aracım var, aracım 4.vitesten 3.vitese geçmemeye başladı. servise götürdüm. senkromeç arızası dediler ve şanzumanı söktüler. bütün bilyelerin ve bütün senkromeçlerin arızalı olduğunu hepsinin değişmesi gerektiğini yoksa tekrar arıza yapacağını ve bu durumda sorumluluk kabul etmeyeceklerini söyleyip onayımı istediler.çok para tutuyor ve ben bu parçaların gerçekten hepsini değişmesi gerektiğinden emin değilim. araç 60000km de. böyle birşey nasıl olabilir ayrıca aracı 0 almıştım. mecburen onaylamak zorunda kaldım. tüketici hakem heyetine başvurmayı düşünüyorum. hak iddia edebilirmiyim değişmemesi gereken parça değişti diye..

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır2
cevapla 27.03.2013 01:12
2006 2006

2006 model toyota corolla aracımızın cd çalar yol bılgısayar bölümünde cd çalmama ve ekran görüntüsünde bazen kaybolma gıbı sorunlar meydana geldı aracı yetkılı servse götürdüğümüzde sıstemın komple olduğunu adanada bu parcanın bulunmadığını istanbuldan gelmesı gerektığını fiyatında da 1300 lira oldugunu söyledıler. tabıkı yaptırmadık :)) dısarıda yaptırmaya çalıştık sökür taktılar onlarda yapamadılar.4-5 süre ile bu şekilde kullandıkk . akünün bitmesi üzerine aküyü değiştirdik gecen yıl 1 yıldır hiç bir proplem olmadan düzgün bir şekilde çalışıyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 26.12.2012 11:30
19mtf19 19mtf19

benim aracımında teyibin tuneri bozulmuştu toyota servisine yaptırmak istedim 300 tl civarında fiyat çıktı. bende yeni oto teybi taktım

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 24.11.2012 18:35
Yakup ALTAŞ Yakup ALTAŞ

Sayın Karaman değerli vaktinizi ayırıp cevap yazdığınız için teşekkür ediyorum. Garanti olayı hakkında kafamdaki şüpheler aydınlandı. Ancak 2008 corolla larda cd çalarda bu sorunun olduğuna dair şüphem yok. Ekran gidiyor, dokunmatik tuşlar devre dışı kalıyor bir süre sonra çalmaya başlıyor. Toyotası olan arkadaşlar bilir açma kapama düğmesinin altındaki potansiyometreside çok hassas, hemen kırılıyor. Aklınıza "bu adam hor kullanıyor ondandır" gibi bir düşünce belirmesin arabama karşı çok titizim. Toyota asla vazgeçemeyeceğim bir marka. Maalesef böyle bir kusuru var.

Teşekkürler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır1
cevapla 28.05.2012 19:01
Gokhan Telli Gokhan Telli

2012 Corolladan 4 aracimiz var sirkette. 3 unun de cd calarlarinda ayni problem var. Bence de En buyuk sorunu bu.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.11.2015 09:07

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN