İSMET KARAMAN

Kaza Tespit Tutanağımdaki Şüphe Onarımı Geciktiriyor

14.02.2013 Perşembe
KAZA TESPİT TUTANAĞIMDAKİ ŞÜPHE ONARIMI GECİKTİRİYOR

İsmet Karaman Sorularınızı Yanıtlıyor

Sayın İsmet Karaman;

Yeni yılın ilk günlerinde aracımla bir araca çarparak trafik kazası yaptım. Çarptığım aracın sürücüsüyle aramızda tutanak tuttuk. Kaza sonucunda aracımı yetkili servise götürdüm. Kasko sigortam olduğu için şirketime müracaat ettim. Sonradan öğrendiğime göre eksper gelmiş ve evraklarımı almış. Ancak kazayı şüpheli bulduğunu, onarıma başlama izni vermediğini, araştırma yapacağını söylemiş. Kaç gündür aracım serviste beklemekte. Böyle bir şey yapmaya hakları var mı? Nihayetinde aracım kaskolu ve aracımda var olan bir kaza sonucunda hasar bulunmaktadır.

Adnan Taştan

Sayın Adnan Taştan;

Bilindiği gibi 2008 yılından itibaren, maddi hasarlı trafik kazalarında "anlaşmalı tespit tutanağı" uygulamasına geçildi. Taraflar aralarında düzenledikleri bu tutanak ile sigorta şirketlerine başvurarak hasarlarını tazmin edebiliyorlar. Ancak ne yazık ki bu çağdaş uygulama bazı sigortalılar tarafından suistimal edildiğinden şirketler de hassas davranmaya başlamışlardır. Bünyelerinde bulundurdukları hasar denetim görevlileri ile ve/veya dışarıdan aldıkları hizmetlerle araştırma yapmaktadırlar. Ben de bu konuda altı sigorta şirketine danışmanlık yaparak, taşıt araçlarının kazalarının oluş biçimleri veya yangınlarında inceleme yaparak bilimsel mütalaa hazırlamaktayım. Kasko Sigortası Genel Şartları'nın "B-Hasar ve Tazminat" bölümünde, B.1-5 ve B.1-7'de sigortalı olarak size bazı yükümlülükler getirmiştir. Ne yazık ki sizin aracınızda da böyle bir durum olmuş. Sayın eksperiniz, beyanınızda yani anlaşmalı tutanakta belirtildiği biçimdeki kazanın oluş biçimi ile aracınızdaki hasarı uyumsuz bulmuş. Beyanınızın doğruluğu yönünde kuşkuya düşmüş. Ancak hemen belirtmeliyim ki; araştırması sonucunda kazanın beyan ettiğiniz biçimde olduğuna kanaat getirilince onarıma başlanacak ve aracınız onarılarak size teslim edilecektir.

kalan karakter 1000

okan ateş okan ateş

hocam ben aracımla kaza yaptım ve aracımı pertte cıkarmak ıstıyor sıgorta sırketı ancak ben aracımı onarım olması yonundeyım fakat aracım agır hasarlı oldugu aracın perttını ıstıyor yaklasık masraf 14000 bın tl fakat ben onarım olması yonunde ıstıyorummm

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.02.2015 18:09
sıtkı karatepe sıtkı karatepe

1 ay önce aracıma çarptılar kosko sirketi aracı yetkili servisde yaptırılacağı için alıp kendi anlaşmalı onarım merkezinde onardı onarım çok kötü ne yapabilirim

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 09.03.2013 08:30
unrealistic unrealistic

Hep aynı terane, yetkili servisler yüksek hatta fahiş fiyat çıkarıyorlar, kasko firmaları da daha ucuza mal etmek için yetkili olmayan servisler ile anlaşıyorlar sonra da ortaya yetersiz veya kötü bir onarım çıkıyor.
Bu vatandaş ne yapsın şimdi...

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 28.05.2013 14:45

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN