İSMET KARAMAN

İkinci El Değer Kaybını Geri Alabileceğim Davayı Nasıl Açabilirim?

11.12.2013 Çarşamba
İKİNCİ EL DEĞER KAYBINI GERİ ALABİLECEĞİM DAVAYI NASIL AÇABİLİRİM?

Sayın İsmet Karaman,

Nizami şekilde park ettiğim aracıma, 16.11.2013 tarihinde sabah saat 09.05'te, özel bir firmanın ürün dağıtımını yapan kamyonetinin çarpmış olduğunu gördüm. Kaza, ben aracımı park ettiğim yere gelmeden 1-2 dakika önce gerçekleşmiş.

Söz konusu aracın metal kasası, sol ön çamurluğumun tamamını yırtmış/zedelemiş durumda. Ayrıca sol ön kapının çamurluğa doğru olan kısmında 20 cm uzunluğunda bir de ezik var. Olay yerinde, kamyonetin şoförü olan kişiyle tutanağımızı tuttuk.

Aracı servise, önümüzdeki günlerde götürüp tamir ettirteceğim. Lakin hasarın kapıda da meydana gelmiş olmasından ötürü, olası bir ikinci el satışında bana maddi bir zarar vereceğini biliyorum. Bundan ötürü, söz konusu maddi zararımın karşılanması için ürün dağıtımını yaptıran firmaya ve/veya şahısa, ekspertiz raporumu aldıktan sonra dava açmayı planlıyorum. Bu davayı açma prosedürü hakkında bilgi verir misiniz?

Ali Şimşek


Sayın Ali Şimşek;

Haklısınız, aracınızın kaza sonrası yapılan onarımlar sonucunda ikinci el değeri düşecektir. Çünkü kaza geçirmiş bir araç, ne kadar iyi onarılmış olursa olsun, eşdeğeri olan kaza yapmamış araca göre ikinci elde daha düşük bir değere sahiptir. Bu durumda elbette bir zararınız olacaktır.

Karıştığınız trafik kazasında sizin kusurunuz yoksa, bu zararınızı karşı taraftan talep etme hakkınız vardır. Karşı taraf derken bu; ya size çarparak aracınıza zarar veren sürücü ve/veya işleteni olabilir ya da karşı aracın trafik sının bulunduğu sigorta şirketini kast etmekteyim. Bundan anlaşılan "önünüzde iki seçenek" olduğudur.

Bu seçeneklerden biri; karıştığınız kazada kusurlu olan aracın ilgilisidir. Ancak dava açmak suretiyle zararınızın karşılanmasını talep edebilirsiniz. Şayet dava sürecini tercih etmeniz durumunda mutlaka bir hukuk insanından destek almanızı tavsiye ederim. Zor, zahmetli ve harcama gerektiren bir yoldur ve uzundur.

Diğer yol ise; karşı aracın trafik sigortasının bulunduğu sigorta şirketine başvurarak, değer kaybı koşulunda uğradığınız zararı talep etmenizdir. Çünkü "değer kaybı" talebi, trafik kazalarında Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası poliçeleri gereği, aracının değer kaybına uğradığını düşünen araç sahipleri, bu kaybını karşı aracın, kısaca trafik sigortasının bulunduğu şirketten talep etme yolu bulunmaktadır.
Sizin de tercih edeceğiniz en uygun yolun bu olduğunu düşünüyorum. Değer kaybı için ne yazık ki sigorta şirketlerinin bu konuda farklı uygulamaları vardır. Bir kısım şirket, değer kaybı için dava açılmasını ve dava sonucunda bir değer kaybının tespit edilmesini istemektedirler. Bazı şirketlerde sadece bilirkişinin veya eksperin yapacağı tespite göre belirlenen değer kaybı miktarı ödenmektedir.

Aranızda anlaşmalı tutanak düzenlediğinize göre; karşı aracın trafik sigortasının olduğunu düşünüyorum. Çünkü yayınlanan yönetmelik gereği, bir tarafın trafik sigortası yoksa anlaşmalı tutanak geçersiz olmaktadır.

Şayet dava sürecine girecek olursanız, mahkemenin atayacağı bilirkişi, aracınızın kazadan önceki değeri ile, kazadan sonraki değerini belirleyerek bulacağı sonuç, değer kaybını gösterecektir. Bu da sizin maddi zararınızın değeridir.

Mektubunuzda aracınızın marka, tip ve modelini belirtmemişsiniz. Aracın modeli, hasarın derecesi ve boyutu gibi, değer kaybı talebi için bazı ön şartlar vardır. Aracınızın daha önce kazasının olmaması, değişen veya boyanan parçaların olmaması da ayrı bir şarttır. Çünkü siz de hak vereceksiniz ki daha önce boyanmış veya değişmiş bir çamurluk veya kapının tekrar hasarlanması durumunda, aracın değerinde fazla bir değişiklik olmaz.

kalan karakter 1000

kerem bedir kerem bedir

Aracım ticari karşı taraf 100 de 100 suçlu aracımın değer kaybını alabilirmiyim

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 31.07.2015 22:10
sedat sedat

2 ay önce karışmış olduğum karşı tarafın %100 kusurlu olduğu kazada sadece sigorta şirketine dilekçe yazarak 1 hafta içerisinde değer kaybını aldım hiçbir zorlukta çıkarmadılar..

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 26.05.2015 14:11
Zehra Zehra

lütfen sigorta şirketine yazmış olduğunuz dilekçeyi, eklediğiniz evrakları..vs paylaşır mısınız?. isterseniz e-mail'de atabilirisiniz. kaya_zehra@yahoo.com. Çok teşekkürler

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 07.07.2015 11:04
Araç Değer Kaybı Araç Değer Kaybı

Ücretsiz Ekspertiz ve Hukuki Danışmanlık için ;

www.aracdegerikaybi.com

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 07.04.2015 16:49
emrah çelik emrah çelik

2014 model sıfır aracım park halindeyken çarptılar ve hiç arayıp ulaşmadılar yerde buldugumuz parçadan aracı tespit ettik kamera kaydı bulduk ön çamurluk ve kapıda göçük oluştu deger kaybimi nasil alabilirim iki araçta ters yönde benim aracım park halinde ama diger araç dönerken çarpıp ters yöne gidiyor dava açsam kazana bilir mıyım

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.07.2015 19:12
erdogan erdogan

benimde ayni sekilde bir kazam olmustu yaklasik 10 ay önce kusur tamamen karşı taraftaydi benim ne gibi bir yol izlemem gerekir yardimci olacak arkadas varmi
0543 248 87 07

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 11.04.2015 01:49
Yılmaz ŞENER Yılmaz ŞENER

Geçen sene karışmış olduğum trafik kazası sonucunda karşı taraf %100 haksızdı. Aracımdaki DEĞER KAYBI için Av. Hasan Bey' e başvurdum, 3 ay içinde aracımdaki 10.000-TL. hasar için 4.000-TL. değer kaybı tazminatı aldım. Telefonu 0553 204 02 54. Sizin de hakkınız sigorta şirketlerinde kalmasın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 21.02.2015 15:39
cenk cenk

kardeşim av. hasan bey il semt nerededir acaba

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.04.2015 22:05
Burakkk Burakkk

Yaklaşık 3 sene önce 650 tl masrafı olan bir kazanın arac deger kaybı adına dava acilabilirmi ve bu nası sonuclanir

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 12.09.2014 03:14

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN