ONNO USTA

Yolda Giderken Yanan Aracımın Hasarını Kasko Vermedi!

16.12.2011 Cuma
YOLDA GİDERKEN YANAN ARACIMIN HASARINI KASKO VERMEDİ!

İsmet Karaman Sorularınızı Yanıtlıyor

Sayın İsmet Karaman, Aracımla yolda giderken alttan dumanlar çıktığını gördüm. Sağa çekip ne olduğuna bakarken dumanlarına aleve dönüşmesiyle aracımın ön kısmı ciddi şekilde yandı ve araç kullanılamaz hale geldi. Aracı servise çektirdim. Kaskolu olduğu için sigorta şirketine müracaat ettim. Eksperin geldiğini, inceleme yaptığını ama hasarımın sigorta şirketi tarafından kabul edilmediğini öğrendim. Aracımın yanmasını sigorta karşılamaz mı?

Sayın Enver Şahin;

Malinizde eksik noktalar var. Şöyle ki;

A- Aracınızın söndürülmesi kendi imkanlarınızla mı yoksa olay yerine gelen itfaiye görevlileri tarafından mı yapıldı? Her ne kadar ilk müdahaleyi kendiniz yapsanız da itfaiye gelip söndürme işlemini tamamlayıp aracınızın güvenliğini sağladı mı? Bu husus arcınızın yangını nedeniyle hazırlanmış bir raporun varlığı bakımdan önemlidir. Böyle bir rapor hem bir takım şüpheleri ortadan kaldıracak ve hem de yangın nedeni hakkında sigorta şirketine bilgi verecektir. Bu raporda yangının çıkış nedeni olarak hangi tespit yapılmış, olay yerine ne kadar sürede gelmiş, kaç dakikada yangın söndürülmüş, söndürmek için ne kullanılmış (su veya hangi kimyasalı), ne miktarda kullanılmış? Bu tespitler önemlidir.Ayrıca aracınızdaki yangını söndürmek için siz bir çaba harcadınız mı? Bu nedenle mailinizde bunları belirtmediğiniz için aracınızın yangın nedeni ve şirketinizin ret nedeni hakkında bir yorum yapmam mümkün değildir.

B- Ayrıca malinizde bana aktarmadığınız diğer bir eksik nokta, aracınızın özelliğidir. Aracınızın yakıt sistemi dizel mi, benzinli mi? Benzinli ise LPG uygulaması yapılmış mı? Yaptırdığınız bu uygulamayı aracınızın ruhsatına işlettiniz mi? Dolayısıyla sızdırmazlık raporunuz var mı? Bu LPG uygulamasına dair sigorta şirketine bildirip ek zeyilname yaptırdınız mı?

C- Aracınızın bakım periyotları ne şekildedir? En son ne zaman bakım yaptırdınız? Şayet aracınızın yangınından çok kısa bir süre önce bir bakım müdahalesinde bulunulduysa ve yangının bu müdahaleden dolayı çıktığı raporlarla tespit edildiyse sigorta şirketi aracınızın hasarınızı ret etme hakkına sahiptir. Ancak bu durumda çaresizde değilsiniz. Tüketici Mahkemeleri'ne "ayıplı hizmet"ten dolayı dava açabilir ve servisinizi dava edebilirisiniz.

Bu nedenle mailinize yanıtım, sadece genel olarak oto yangınlarında sigorta şirketlerinin genel tutumları hakkında açıklamalarda bulunmaktanda öteye gitmeyecektir. Aracınızın yanması hususunda sizin verdiğiniz beyan da önemlidir. Aracınızın hareket halindeyken alev alıp yanması, yangının teknik bir arızadan kaynaklandığı kanaatini doğurmuş. Bu ihtimalin yanında, aracınız hareket halindeykenhariçten gelen bir etkiyle yakıt ve/veya ateşleme sistemi zarar görebileceği ve aracınız yanabileceği ihtimalini de göz ardı etmemek gerekir. Elbette bu tespitlerin sigorta eksperi tarafından yapılması gerekir. Ancak bu tespit uzun bir zamana yayılı ve teknik bilgi birikimi isteyen bir husustur. Sigorta eksperlerinin bir bölümünün buna zamanı ve uzmanlığının olduğunu zannetmiyorum. Yangının ilk çıkış noktasının belirlenmesi, yayılma şekli ve alevin açıları, zarar görmüş ve yanmış elektrik kablolarına bakarak, elektrik akımı kısa devresinden mi yoksa harici bir ısı kaynağından mı yandığını belirleyebilmelidir. Aracınızın markası ve modeli itibariyle yetkili servisleri ziyaret edeceğiniz düşüncesiyle, hemen önceki servis ziyaretleri incelenir. Bu servis ziyaretlerinde ne gibi müdahaleler yapıldığı öğrenilir. LPG uygulaması, sis farı takılması, müzik sistemini güçlendirmesi gibi ilaveler yapıldı mı?

Böyle bir müdahalenin yapılması araçta teknik bir arızadan dolayı aracın yandığı şüphesini doğurur. Yukarıda yazdığım ihtimaller eksperin raporunu hazırlamasına etkendir. Herhalde bütün bu ihtimalleri göz önünde bulunduran buna kendi kanaatini ve/veya itfaiye raporunu da ekleyen sigorta eksperi, aracınızın "Kasko Sigortası Genel Şartları" A- Sigorta Kapsamında kasko sigortası konuları sıralanmıştır. Bunun A.1.d (Aracın yanması) bahsi geçen şarta uymadığına kanaat getirmiş. Yukarıda belirttiğim gibi kuvvetle muhtemel eksperiniz ya kendi incelemelerine göre ve/veya varsa itfaiye raporuna dayanarak kendi raporunu derlemiştir. Ve bu rapor doğrultusunda sigorta şirketiniz de hasarınızı Kasko Sigortası Genel Şartları'na uymadığı gerekçesiyle ret etmiş. Ne yapmanız gerektiğine gelince, öncelikle aracınızın hasarının neden ret olduğuna dair sigorta şirketinden bir yazı isteyin. Sonra Sigorta Tahkim Komisyonu'na hasarınızın ödenmesi için başvurabilirsiniz. Şayet sigorta şirketiniz itfaiye raporuna göre ret etmiş ve bu raporda yangının teknik bir arızadan meydana geldiğini belirtilmişse, aracınıza herhangi bir onarım müdahalesi yaptırmadan mahkemeden "tespit davası" isteyin. Tespit davasında aracınızın hangi nedenlerden dolayı yandığı ve hasar miktarının ne olduğu yer almalıdır. Mahkemenin atayacağı bilirkişi aracınızın neden yandığı ve hasar miktarı hakkında tespitler yapacaktır. Bu tespit sonucunda servis müdahalesinden sonra ve servisin bir kusuru tespit edilmişse; bundan sonra yukarıda belirttiğim gibi o servis aleyhine "ayıplı hizmet"ten dolayı Tüketici Mahkemesi'ne dava açabilirsiniz.

kalan karakter 1000

BEDRİ DUMAN BEDRİ DUMAN

park halinde içinde sürücü ve yolcu bulunmayan araç gündüz saat 13 te motor kısmında çıkan bir yangında yanmaktadır kasko sigortası yok ancak aracın imalatçı firmasının iki yıl garanti kapsamında olduğu bildirilmektedir bilirkişi raporunda elektrik donanımında kaynaklı olabileceği şeklinde görüş belirtmiştir bu konuda görüşünüzü öğrenmek isteriz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.10.2014 23:45
asdfasdsa asdfasdsa

benim bir sorum olacak ;
bizim araba ya kasko dan once lpg taktırdık ve sonra kasko yaptırdık ve 2 yıl geçdikten sonra koskoya lpg dahil olmadıgını ogrendik .. bu durumda biz ne yapmalıyız

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 06.08.2013 14:52

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN