ONNO USTA

Yetkili Servisten Aldığım İkinci El Araç Hasarlı Çıktı

20.12.2011 Salı
YETKİLİ SERVİSTEN ALDIĞIM İKİNCİ EL ARAÇ HASARLI ÇIKTI

İsmet Karaman Sorularınızı Yanıtlıyor

2006 model Mitsubishi Colt otomatik sahibiyim. Aracı almadan önce (2009) Mitsubishi yetkili servisine götürdüm (O dönemde internet veya cepten araç sorgulama sistemleri başlanmamıştı). Araçta sadece kaporta ile ilgili ufak bir kaza değişimi olduğunu, bunun dışında temiz olduğunu söylediler. Fakat birkaç gün sonra araçta şanzıman problemleri ortaya çıkmaya başladı. Bunun üzerine başka bir yetkili servise gittim. Bu servis ise aracın daha önce de kendisine birkaç kez geldiğini ve bir tanesinin de ağır kazalı olduğunu söyledi (2009 Nisan aylarında araç sorgulama bilgileri açık kullanımda olunca cep telefonu ile başvurdum. Aracın eder fiyatı üzerinde ve bunun dışında en az 6-7 kaza geçirdiğini öğrendim). Bu serviste aracın problemleriyle ilgili olarak şanzımanda bir sıkıntının olmadığını belirttiler. Ayrıca araç 120 km/ s'nin üzerindeki hızlarda sesler çıkartıyor. Kısa bir süre sonrasında seyahate çıktım. Fakat şanzımanla ilgili devamlı bir endişem olduğundan dikkatli bir şekilde yoluma devam ettim. Yolda şanzıman arıza yaptı. Serviste aracın şanzımanında kırılma olduğunu söylediler. Önemli bir miktarı da ödemek zorunda kaldım. Aracımın vitesiyle ilgili bir problemle daha önce gelmeme rağmen, bu arıza çıkması sonrasında bana "Şanzımanla ilgili problemi iletseydiniz bakardık" dediler. Yani faturayı tamamen bana çıkardılar. Aracı satışa koymamdan sonra ilk gittiğim yetkili servisten aradılar ve aracın plakasına bakarak "Bu araç kazalı biz satamayız" dediler. Ben de onlara "Aracı alacağım zaman zaten sizin firmanıza gelmiştim. Aracın temiz olduğunu söylemiştiniz" dedim. Şu anda aracı elden çıkardım. Genel olarak ikinci el alan herkesin aracın garantisi bitmiş olsa da yetkili servislere gidilmesinin hala taraftarıyım. Ama bu durumun başımıza gelmesi durumunda bütün fatura araç sahibine kesilmektedir. Aslında bu sorun birçok tüketicinin başına geliyor. Sonuçta aracın kontrol edilip edilmediğinin garantisi nasıl alınabilir?

Sayın Burhan Vatansever;

Satın almak istediğiniz aracı bir yetkili servise götürmekle doğru bir iş yapmışsınız. Ancak eksiklikler var. Sanırım sözlü hareket etmişsiniz. Oysa iş emri açtırarak ve belli bir ücret ödeyerek yaptırmanız gerekirdi. Böylece sorumluğu olan ve karşılığında size yazılı belge veren (İş emrinin sizde kalan nüshası) kişilere ve daha da önemlisi belli bir kuruma aracınızı kontrol ettirmiş olacaktınız. Yetkili servis de bu sorumluluğundan dolayı aracınızın kontrolü görevini daha ciddi ve gerçekçi yapacaktı. Çünkü belge verdiğinden dolayı olası bir olumsuzlukta o yetkili servisin hukuki sorumluğu olacaktı. Genel olarak söylüyorum; ne yazık ki bir kısım araç sahipleri bir işçilik ücreti vermemek amacıyla, araçlarına "Şöyle bir bakın" demekle yapılması gereken işi önemsiz göstermektedirler. Aktif servis müdürlüğüm sırasında da böyle durumlarla karşılaşmışımdır. Oysa bu amaçla servise gelen aracın kontrolü şu şekilde yapılmalıdır: "Aracın satışı için genel kontrolü" istemi ile önce "İş emri" açılır, geçmiş iş emirlerine bakılarak aracın kilometre kontrolü yapılır. Özel test cihazı takılarak tüm elektrikli ve elektronik aksamların kontrolü yapılır. Kaporta ve boya formenleri aracın fiziki kontrolünü yaparak, doğrultulmuş, değiştirilmiş ve boyanmış kaporta aksamlarının kontrolünü yapar. Mekanik formende olduğu halde yol denemesine çıkılarak, aracın yürüyen aksamı, ön takımı, vites durumları ve karoseri aksamları kontrol edilir. Aracın kliması ve diğer donanımlarının çalışıp çalışmadığı kontrol edilir. Bir veya birkaç parçası boyanmış hasarlı araç alınmaz diye bir kaide yoktur. Önemli olan aracın piyasa fiyatı yani ederi ve hasar derecesi ile bu hasarın ne kadar düzgün yapılıp yapılmadığının önemidir. İkinci el araç satın almak ciddi riskleri olan bir iştir. Sadece aracın teknik kontrolünün yapılması yetmez, hukuki kontrolünün de yapılması önemlidir. Bu kontrol, aracın sahiplik evraklarının, motor ve şasi numaralarının kontrolünü kapsar. Ayrıca yetkili servise götürmekle geçmiş iş emirlerine bakarak kilometresinin oynanmış olup olmadığının kontrolünü mutlaka yaptırmalısınız. Geçmiş iş emirlerindeki kilometre değeri ile aracın şimdiki kilometresini mukayese etmelisiniz. Klimanın arızalı olması, hava yastıklarının, ABS sistemlerinin çalışmaması, kilometresinin oynanmış olması, sizin kaçıncı sahibi olduğunuz gibi hususlar, aracın boyanmış aksamlarından daha fazla ikinci el değerinin düşmesine neden olacaktır.

kalan karakter 1000

Süleyman Zülkadiroğlu Süleyman Zülkadiroğlu

İyi günler; Benim de ikinci el otomobil aldıktan sonra Sayın Burhan Vatansever beyin yaşadığı olaya benzer bir vakam oldu.Bir yıl önce Peugeot ikinci el satış yerinden Hyundai marka bir otomobil aldım. Otomobilin yürüyen aksamında motorunda şanzımanında hiç bir kusurun olmadığını söylediler. Otomobili aldığım gün Hyundai servisine götürdüm genel bakımın yapılmasını ve otomobili yeni aldığımı problemi olup olmadığın bana bildirmelerini söyledim. Genel bakım yapıp bende 600 TL para aldılar ve hiçbir probleme rastlamadıklarını bildirdiler. Gecen ay park halindeki aracımın ön tekerine bir araç çarptı. Aracı Hyundai servisine götürdüm. Trafik sigorta işlemlerini basılmasını ve aracımın yapılmasını istedim. Kazadan dolayı aracın gözüken hasarlı parçaları 1 ay içerinde yapıldı. araç teslim diye beni aradılar. Aracı almaya gittiğimde arıza lambasının yandığını söyledim. Şanzıman hatasından yandığın ve bunu geçmişteki yani ben aracı almadan önce ki bir problem olduğunu kaza ile alakası olmadığını belirtiler ve ister isem 4000tl gibi bir masrafının olacağını ve 1 ay da teslim edeceklerini bildirdiler. Ben aracı servisden teslim almadım. Hukuki yönden işlem başlatmak istiyorum. Bana yardımcı olmanızı rica ederim. e-posta adresim: yapkor@yahoo.com.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 19.05.2014 10:26
Nuri Yavuz Nuri Yavuz

Arabasını dikkatli kullanan, kullanırken esirgeyen, bakım ve onarımlarını zamanında yaptıranlar; 2-3 bin lira fazla istediğinde hemen bu fiyatı etmez diyenlerin dikkatine.. Gerçeğe ulaşmasını bileceksin!.

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır2
cevapla 07.05.2012 13:10
Osman D Osman D

Eşime bir kez 2005 yılında ikinci el araç aldım. Birçok sorunu çıktı. Satıp kurtuldum. Eğer titiz ve zamanı sınırlı bir tüketici iseniz ikinci el aracı kesinlikle tavsiye etmem. Hele hele tamiri pahalı olan lüks grubu. Zira neresinden ne sorun çıkaracağı hiç belli olmaz. Kaldı ki bizde ikinci el fiyatları da oldukça yüksek. Adam alıp kullandığına bakmıyor. Bir de yüzü kızarmadan bir yaşındaki araca neredeyse sıfır fiyatı istiyor. Bundan sonra kesinlikle ikinci elle işim olmaz. Param az ise bir alt modelini alırım, sıfır alırım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet21
hayır5
cevapla 24.02.2012 19:11
osman d arkadaşa osman d arkadaşa

arkadaş aldığın araç ikinci el olmayacak mı? o zaman kime satacan? merak ettim...

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 29.01.2013 00:27

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN