ONNO USTA

Yakıt Tasarruf Cihazları Hakkında Neler Düşünüyorsunuz?

16.05.2012 Çarşamba
YAKIT TASARRUF CİHAZLARI HAKKINDA NELER DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Teknik Danışmanımız Onno Usta sorularınızı cevaplıyor.

Yakıt tasarruf cihazları hakkında neler düşünüyorsunuz? Günümüzde benzinli ve dizel yakıtlı araçlarda yakıt tasarrufu yaptığı iddia edilen birçok manyetik özelliği olan E101, EKO66 gibi ürünler tanıtılıyor. Bu ürünler bana çok mantıklı gelmiyor. Sizin bu konudaki görüşünüzü merak ediyorum. Diğer bir sorumsa yerli araç üretimi konusunda olacak. Özellikle aracın Türkiye şartlarına uygun olarak üretilmesi, aynı zamanda da hibrid veya elektrikli gibi yeni nesil teknolojilerin yer aldığı dünya standartlarını karşılaması açısından sizin görüşleriniz nelerdir? Bu konuda umudunuz var mı?

Sayın Durmuş Güngör,

Uzun yıllardır yakıt tüketim maliyetlerinin azaltılması konusunda hem ana üreticiler, hem de yan sanayi markaları tarafından büyük araştırmalar yapılıyor. Gelişen teknolojinin sağladığı elektronik işletim sistemleri de ön plana çıkıyor. Özellikle küçük ve kompakt pazarında kızgın bir rekabet bulunurken bu sınıfta araç geliştirmek için yüzlerce mühendis, yeni teknolojiye sahip ekipmanlarıyla sürekli çalışıyorlar. Emisyon, yakıt tüketimi azaltılması gibi konularda sürekli yeni çalışmalar sürüyor. Bu çalışmalarda gerekli standartlar ve kurallar zincirinde ek olarak basit bir cihaz ile neredeyse yüzde 10-20 gibi yakıt tasarrufu vaatlerinin gerçekleşmesi nasıl mümkün olabilir! Manyetik özelliklere sahip olan yakıt cihazlarının sağladıkları avantajları zaten bellidir. Özellikle üzüm salkımına benzeyen yakıt atomlarının damlacıkları artı ve eksi kutuplar arasından geçerken daha da parçalanarak kolay yanma için hazırlanırlar. Bu bir avantajdır ancak bu getirilerinin aktif olabilmesi için hava-yakıt karışımının daha fakir olması gerekir. Zaten bu uygulama fakir karışım ayarlarına da imkan sağlar. Karbüratörlü motorlarda hava ayar vidası ile bu ayarlama mümkündür. Ancak elektronik püskürtmeli motorlarda bulunan gaz analizi ile işletim sistemini kontrol eden Lamda sensörü, bu ve benzeri farklılıklara imkan vermez. Belli toleranslar ile imkan tanısa dahi bu farklılık çok düşük değerlerde olur. Bu arada cihazlar ile sağlanabilecek küçük ekonomiler sürücünün sürüş özellikleriyle de temin edilebilir. Yerli konusunda ise Türkiye'nin üreteceği araç, Avrupa hatta Dünya standartlarında olmalı. Ancak Türkiye şartlarında en büyük fark, dünya standartlarında en pahalı yakıtın kullanılmasıdır. Bu şartlar ise zaten artık dünyada tercih sebebi olan teknolojik motorlarla birlikte uygulanan aşırı beslemenin yakıt tüketimini azaltması ve yeterli performansın da yeterliliği ile sağlanıyor. Ancak bu avantajlar, yanlış ve performanslı kullanımı engelleyen ana unsurlardır. Araç motoru ekonomik olabilir ancak kullanıcının da bilinçli olması gerekir. Elektrikli ve hibrid araçlar ise yaygınlaşmaya devam ederken bu uygulamaların tam sonuca varabilmesi için ise öncelikle batarya teknolojisinin gelişmesi şarttır.

kalan karakter 1000

Melih akyürek Melih akyürek

Sayfanızdaki bütün yorumları okudum ve arferri magno smart cihazıyla ilgili hiç kötü yorum görmedim merak ettim ürünü ankara fuarından 5 tane 1.000 tl ye aldım hiç indirim yapmadılar (bunu özellikle söylüyorum çünkü malı satmak için fiyatı düşüren insanlara şahsen inanmam). 1.5 ay oldu kullanalı. Benim Medikal firmam var 4 ünü araclara (fiat linea) 1 ini doğalgaz kombiye taktım. Arabada yüzde 14 tasarruf ölçtük doğalgazda çok bariz ısı artışı oldu evde faturada bizim 450 civRındaydı 365 e düştü. İşin özü şu İtalyan malı olan herşeyden memnun kaldım adamlar bu işi biliyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır7
cevapla 08.04.2015 03:38
Necati dişli Necati dişli

Bursa metal işleme fuarından 2 adet aldım ARFERRİ Magno Smart diye italyan malı bir cihaz. Fuarda çok ilgi vardı başlarında bi dinliyim dedim aklıma yattı büyük firmaydı bayaa Aracım mercedes c180 benzinli 540 km yol yapıyordum şimdi 610 ile 630 km arasında yapıyorum çekişte arttı baya. Diğerlerinide almıştım işe yaramadı ama bu yaradı. 2. Sinide aldım doğalgaza daha fatura gelmedi ama evdeki ısı bariz arttı. Fatura gelince yazarım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır5
cevapla 14.12.2014 22:42
ENTATEC ENTATEC

Piyasayı bulandıran bu sahtekarlıklardan dolayı GERÇEK TASARRUF CİHAZIMIZI tanım yaparak değil deneyerek iade garantili satıyoruz diğer Cihazlarla karşılaştırma bile yapmıyoruz Çünkü % 30 a kadar tasarruf garantisi veriyoruz. Lütfen bizi Web sitemizden www.entatec.com.tr , Facebook adresimizden Entatec Entatec , Facebook sayfamız Entatec Türkiyeden yada dilerseniz twitter hesabımızdan @TR_Entatec takip edebilir ürün gerçekçiliğini sizde deneyip satın alan kişilerden öğrenebilirsiniz.
İrtibat Tel : 0536 991 35 33

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır4
cevapla 14.11.2014 10:31
Murat Murat

Yahu arkadaş atıyorum volkswagen; bi kere yüzde 30 tasarruf sağlasan adamlar bu firmayla iletişime geçer kardeşim der bize 30 milyon tane üretin fabrika çıkışında her aracımıza monte edecez yakıt tüketimi 5 litre değil de 3,7 litre olacak. neden demiyor vw bunu adamlar yüzlerce mühendis çalıştırıyor da bulamadılar mı şu tasarruf cihazlarından? bi bırakın bi gidin Allah aşkına görsem inanmam net söylüyorum o saçmalıklar işe yarasa her aracın standart yakıt sistemi donanımı olurdu halamın sakalı olsa amcam olurdu.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır2
cevapla 19.12.2014 00:02
hazim işgören hazim işgören

arkadaşlar bundan iki yıl önce az yakıt cihazlarını duydum ve merak ettim ve bir tasarruf cıhazı satan yer buldum elektirikli manyetik cihazdı ve ben meraklı olduğum için manyetikle uğraşıya başladım ve kendi sürdüğüm tırda birbuçuk yıl deney yaptım ve sonuca ulaştım . manyetik cihaz gerçekten görev yapıyır öyle yirmibeşkuruşluk mıknatısla deyil

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 12.10.2014 20:32
VESEL ADANA VESEL ADANA

onların yakıt dediği insanların cebini yakmak işide biliyorlar bir kez aradımı o anda telefonu engelliyorlar insanları enayi yerine koyuyorlar o patronlarına bir ulaşa bilsem onum altıdaki avradını alıp benim araca tasarruf cağazı olarak takacam belki o işe yarar ama telefona bakmıyorlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır3
cevapla 27.09.2014 00:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN