ONNO USTA

Peugeot 206 Plus’ta hangi motor yağını kullanmalıyım?

04.06.2012 Pazartesi
PEUGEOT 206 PLUS’TA HANGİ MOTOR YAĞINI KULLANMALIYIM?

Teknik Danışmanımız Onno Usta 1000'inci sorusunu cevaplıyor.

2010 model Peugeot 206+ 1.4i sahibiyim. Aracım 13.000 km'de ve geçtiğimiz haftalarda polen ile hava filtrelerini değiştirttim. Bu değişimi yapan yetkili servis bana aracın yağının da değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Hangi yağı kullanmam gerektiği konusunda internette biraz araştırma yaptım ama net bir bilgiye ulaşamadım. Çünkü motor yağı konusunda çok fazla bir bilgim yok. Sizce hangi motor yağını kullanmalıyım? Bir de ince yağ ile kalın yağ arasındaki fark nedir?

Sayın Kilirya Marya Imanaz,

Sahibi olduğunuz 2010 üretimi 206+ 1.4i'nin garanti kapsamında olması nedeniyle periyodik bakım prosedürleri için yetkili servise gitmişsiniz. Yağ değişiminin de gerektiğini size bildirilmişler. Bu yağ değişiminde yetkili kuruluşun tavsiyeleri ve buna bağlı olarak aracın motorunun üretim özelliklerine göre kullanılması gereken motor yağının kodu zaten bellidir. Buna paralel olarak size hangi motor yağını kullanalım diye soruduklarını zannetmiyorum ve bu prosedüre aykırıdır. Zira önerilenin dışında bir yağ kullanımı, motorun garanti kapsamının dışına çıkmasına neden olur. Ancak siz yetkili bir servis yerine özel bir servise gittiyseniz, yine de şayet Peugeot servisi ise, zaten olması gereken yağı koymak zorundalar. Ancak siz, "ben hangi motor yağını kullanmak istersem onu alırım" derseniz, hatta o ürünün motor parçalarını daha iyi koruyacağını düşünürseniz bu yanlıştır. Her motorun içyapısının çalışma ve yağlama özellikleri için hesaplanan sınıfı, özelliği ve viskoziteleri vardır. Bu viskoziteler ise aracın kullanıldığı hava şartlarına paralel olarak çok soğuk, sıcak veya normal ortam şartlarında değişkenlik gösterir. Zaten üretici bu farklılıklar için de tavsiyelerde bulunmuştur.

kalan karakter 1000

vokadir vokadir

Motorların dizayn özelliklerine göre kullanılacak yağın özellikleri üretici firma tarafından dizayn özelliklerine göre belirlenmiş ve kullanım kitabında da otomobilin kullanılacağı bölgenin iklim şartlarına göre belirtilmiştir. Fakat otomobil üreticileri yağ ve lastik firmaları ile anlaşmalarına bağlı olarak tek bir markayı kullanırlar ve garanti kapsamında iken başka marka kullanımına izin vermemektedirler. Oysa ki bu yağlar belli standartlara göre üretilip kodlanmaktadır ve her bir yağ cinsi için farklı üreticilerin farklı modelleri mevcuttur. Bunların muadillik tabloları yağ tedariki yapan satıcılarda bulunmakla birlikte otomobil motor yağlarının belirlenmesi için normal koşullarda viskozite değerleri (5W-30 veya 10W-40 gibi) yeterlidir. Kompresör yağları ve gresler gibi özel koşullarda çalışan yağlar içinse muadillik tablolarına ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikleri uygun yarı sentetik bir yağı tercih edebilirsiniz. Ayrıca Castrol Magnatec gibi yapışma özelliği olan yağları öneririm.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 12.10.2012 14:41
Kilirya Marya Imanaz Kilirya Marya Imanaz

Merhaba,
Cevabınız için teşekkür ederim.
Otomobilimin garanti süresi doldu.Peugeot özel servisine gitmiştim.Kullanılması gereken motor yağının kodunun belli olduğunu bilmiyordum.Fazla düşünmeme gerek yok o zaman. :)
Yeniden teşekkür ederim.
İyi günler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 15.06.2012 10:24
UGUR UGUR

siz bilmeseniz bile hangi servise giderseniz gidin hangi yağın koyulacağını bilmeleri gerekir biyerde bi bilgi eksikliği var ama anlamadım.sayın imanazın acemi olduğunu düşünüyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 17.07.2012 22:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN