ONNO USTA

Mitsubishi Carisma'da Gaz Kesilmesinin Nedeni Nedir?

07.06.2013 Cuma
MİTSUBİSHİ CARİSMA'DA GAZ KESİLMESİNİN NEDENİ NEDİR?

Teknik Danışmanınız Onno Usta sorularınızı yanıtlıyor.

Mitsubishi Carisma 1.8 GDI sahibiyim ve 1999 model olan aracım 180.000 km'de. Uzun yolda aracımla seyrederken sanki bir anda gaz kesilmesi oluyor. Özellikle şehir içinde bir anda gaz pedalına bastığımda şanzıman bir anlık kendini boşa çektiğini hissediyorum. Bu sorunun kaynağı ne olabilir?
Ali Aydıner/E-posta

Sayın Ali Aydıner,
Mitsubishi Carisma 1.8 GDI'da görev yapan elektronik kontrollü direkt yakıt püskürtmesinde o dönemin otomobillerine kıyasla farklı bir pompa sistemi vardır. Benzin deposunda bulunan elektrikli yakıt pompası ile motordaki mekanik benzin pompa ünitesi motor çalışır çalışmaz yakıt pompalar. Çalışması sırasında motorda eksantrik milinin arka kısmına bağlı olan yüksek basınçlı mekanik benzin pompası rölanti devirlerinden itibaren benzin basıncı sağlar. Bu sayede direkt püskürtme için gerekli yüksek benzin basıncı direkt püskürtme enjektörlerine sevk edilir. Bu basınç rölanti devirlerinde 70 Bar dolaylarındadır. Motora takılı olan mekanik yakıt pompası çok sorun çıkaran ve yedek parçası da olmayan bir parçadır. Hem pompa, hem de pompanın basınç sensörü arızalandığında motorun bir anlık benzin basıncı kesileceği için kesintiler olabilir. Mitsubishi veya muadil bir test aletiyle gerçek değerler kontrol edilerek mevcut basınçlar kontrol edilmeli ve verilere göre de sorun tespit edilmelidir. Otomatik şanzımanlarda motorun güç ve torku ile çalıştıklarından motorda oluşan basınç değişiminden etkilenerek boşa çıkma veya vites ufaltama gibi sorunlar oluşturabilirler. Ayrıca otomatik şanzımanda bulunan ek sorunlarda varsa benzer problemlere neden olurlar.

kalan karakter 1000

mustafa mustafa

şanzumanın 1.2 ve 3. vitesinde düşük devirde giderken ağlama oluyor söküldü sorun gözükmedi çıkma şanzuman aldı aynı seslsr yine var şanzumanda sorun yok diyorlar neden olabilir aracım 2001 1.6 carisma

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.02.2014 21:11
erkan erkan

ustacım benim bi sorum olacak bende mutsıbıshi carısma 1.8 gdı var bu araclara lpg uyumlu deyilmiş aldıgım aracda lpg takılıydı onu iptal ettiler servisdeki arkadaşlar sonra dedilerki penzin yüksek basınc pompası arzalı dediler 6 adet pompa degişti arac calışıyor ama rorantıda calışyor gaz yemiyo ustada 4.5 basıncı görmem lazım diyo ama hudacılar sitesinde almadıgım pompa galmadı bunun sebebi pompamı başka bişeymi yardımcı olurmusunuz

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 12.02.2014 08:58
kemal kemal

yakıt basınç müşürüne bi bakıp kontrol ettir içine su alıyor genelde arızalanıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 06.01.2016 23:25
engin engin

Peki buduru.da ekranda isitma dügmesi neden yanar ....bu parça yoksa çözümu ne olur

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 22.12.2013 17:09

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN