ONNO USTA

Opel Vectra 1.6'nın Vites Oranlarını Kısaltabilir Miyim?

13.06.2013 Perşembe
OPEL VECTRA 1.6'NIN VİTES ORANLARINI KISALTABİLİR MİYİM?

Teknik Danışmanınız Onno Usta Sorularınızı Yanıtlıyor.

Üçüncü nesil, yani C kasa kodlu, Vectra 1.6'da görev yapan şanzımanın oranları kısaltılabilinir mi? Bu işlemi nerede yaptırabilirim? Maliyeti ne olabilir? Bir de 4 bijonlu jantları 5 bijonlular ile değiştirebilir miyim? Son olarak jantların genişliğini nasıl anlayabiliriz? Örnek olarak 6.5, 7, 7.5 ve 8 inç jantlara hangi lastikleri takabiliriz?

Sümer Güneş/E-posta

Sayın Sümer Güneş,
Araçların motorlarının silindir hacimleri veya güçleri, ona uygun vites oranları sayesinde hem yeterli performans sağlanır, hem de bu performansa paralel olarak optimum yakıt tüketim ortalamaları elde edilir. Bu parçalar ve sistemler belirlenirken, uzun araştırmalar yapılarak geliştirilir ve üretilirler. Bu oranların daha yakınlaştırılması veya başka tabirle kısaltılması sonrasında bazı kazançlar elde edilmesine rağmen, çeşitli kayıplar da söz konusudur. Bunun benzeri uygulamaları genellikle ralli otomobillerinde yarışılacak parkurun özelliklerine paralel olarak, maksimum tork verileri elde etmek için yapılır. Bu işlemde her vites büyültülüp küçültüldüğünde güç kaybının en az olacak şekilde kullanılması hedeflenirken, hızlanma ve maksimum hız ön plandadır. Yakıt tüketim değerleri ise hiç hesaplanmaz. Şanzıman yani vites dişlilerinin oranlarının kısaltılması sonrasında son sürat kaybı ve viteslerdeki maksimum devirlerinin artması sonucunda, hem motorun yıpranması hızlanır hem de yakıt tüketimi artar. Sonuç olarak; aracınız için üretilmiş, sadece yarış amaçlı kısa oranlı dişli kitleri vardır ki bu oranlarla şehir içi kullanımı zevkli olsa da yakıt tüketimi aşırı olarak artacak ve maksimum hız da azalacaktır. Ayrıca bu ve benzer kitler sadece Opel olarak İngiltere'den yani Vauxhall markasından sipariş üzeri temin edilebilmektedir. Yaklaşık fiyatı da 5.000 Sterlin dolaylarındadır. 4 bijonlu bir araca 5 bijonlu jant takmanın en emniyetli yolu, aks başlarını değiştirmektir. Bu ve benzeri seçenekler, çoğunlukla marka ve tip bazında mümkün olmayan seçeneksiz uygulamalardır. Basit anlamda ise, ara flanşlar üretilerek de benzer uygulamalar yapılabilir. Jant genişliği ve janta takılabilecek lastiklerin çapları farklılıklar gösterir. 15-16 inçlik lastikler, yaklaşık 6.5 inç jantlarla takılırken, 205-215 taban genişliğine kadar olanlar ise 7 inçlere hitap eder ve ölçüsü ise 215-235 olabilir. Ancak lastik üretim özelliklerinde de bazı farklılıklar oluşur. Bu nedenle ilk lastik seçilmeli ve buna uygun jant tayin edilmelidir. Veya tam tersi, var olan janta en uygun seçim yapılmalıdır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN