ONNO USTA

Haftanın Mektubu

28.06.2013 Cuma
HAFTANIN MEKTUBU

Lancia Ypsilon’un klima sorunu hakkında neler önerirsiniz?

Sahibi olduğum 2008 Model Ypsilon 1.4'te bulunan çift bölgeli otomatik klima, çalışırken yeteri kadar soğutmadığı için yetkili servise götürdüm ve çeşitli parçalar değişti. Ardından soğutma eskisi kadar iyi değildi ve bu sefer birkaç dakika çalıştıktan sonra kendini hemen otomatik olarak iç havalandırmaya geçirip orada kalıyor. Bu onarım sonrasında ise aracın yakıt tüketimi artarken yolcu tarafı, sürücüye göre hissedilir derece daha soğuk hava üflüyor. Bu sorunlar, araç garanti kapsamındayken başladı ve bu şekilde yıllarca idare ettim. Fakat son dönemlerde yine klima bazen çalışıyor, bazen de çalışmıyor. Genelde önce kompresör devreye giriyor ama araç içine sadece dış hava üfleniyor. Kompresör devre dışı kaldığında açıp kapatarak bazen tekrar çalıştırıyorum. Ancak bunaltıcı sıcaklarda artık klimasız olmuyor. Aracımı son kez servise bıraktığımda klimada bir sorun bulunamadı. Bunun üzerine sorunun çözümü için aracı tekrar aracı bırakmam gerektiği söylendi. Benim tahminim ise, klima elektroniğinde (iç hava sıcaklık algılayıcısı, yazılım v.s.gibi) ya da bağlantı kablolarında bir temassızlık veya bir sorun olduğunu tahmin ediyorum. Bu konuda neler önerirsiniz?
İzmir'de aracımın klimasındaki sorunu çözebilecek bir bilirkişi tavsiye eder misiniz? Aksi halde aslında genel olarak memnun olduğum aracımı satmak zorunda kalacağım.
Mustafa Küçük/E-posta

Sayın Mustafa Küçük,
Lancia Ypsilon'un garanti kapsamındayken klima sorununun giderilemesin de bence biraz da sizin ihmalkârlığınız var. Garanti, kapsamında olan bir araçtaki sorunlar yetkili, servis tarafından giderilmek zorundadırlar. Aynı konuda 3 kez çözüm bulunamazsa aracı iade etme konusu gündeme gelebilir. Siz, bu süreçte, sorunla idare ettim dersiniz. Sorunlu olan bir otomatik klimanın test aleti kontrol edilip, işletim sisteminde arıza kodunun alınması gerekir. Ancak siz, yapılan onarımlardan sonra yakıt tüketiminin değiştiğini belirtirken hangi parçalarında yenilendiğini belirtmemişsiniz. Bu nedenle sorunla ilgili ne gibi çalışma yapıldığını bilmediğim için yorum yapmam oldukça zor. Diğer tarafta aracı götürdüğünüz serviste bu konuda eğitimli kadronun olmadığı sonucu da ortaya çıkıyor. Bu ve benzer klima sorunları öncelikle araç içi ısıölçer sensörlerin sorunlu olmasıyla araç içi ısıları yanlış algılaması sonucu beyne de yanlış bilgi göndermesine neden olur. Bu da test aletleriyle zaten tespit edilebilecek bir sorundur. Ayrıca su radyatörü fan motorunun klima açıkken birinci (düşük devir modunda) konumda çalışması sonucu radyatörün ön kısmında yer alan klima gaz soğutma radyatörünün ısısının yükselmesiyle kendini korumaya alıyor da olabilir.
Klima açıldığında fan motorunun en son hız seçeneğinde çalışması gerekir. Bu sorunların test edilmesi sonrasında bir neticeye varılması gerekir. Bu işlemlerin ise yine yetkili servis aracılığı ile yapılmasında fayda vardır. Sonuçta değişen parça ve işçilik garantilidir. Bu işlemi, aracı götürdüğünüz servis gideremiyorsa başka bir Lancia servisinden de hizmet alabilirsiniz.

kalan karakter 1000

drogba drogba

bu soruna benzer bir sorun opel corsa 1.2 2008 model aracımda geçen sene baş göstermeye başladı artık klima hiç bir şekilde gerçekten soğutmuyor önceden en soğuk kademeye getirdiğimde içerisi buz gibi olurken şimdi en soğuk kademedeyken neredeyse hiç soğutmuyor gibi bir şey ayrıca burdan bir tavsiye aman haa manuel klimalı bir araç almayın tam bir baş belası hele birde 1.2 gibi bir motorda varsa araba tamamiyle iptal oluyor 1 kişiyi bile taşıyabilecek güçte olmuyor benden size bir tavsiye 1.6 cc altında motorlu araç sakın almayın tabi bu 1.4 tsı motorlar bunun dışında araba bildiğin 10 litre yakıyor şehir içi şu an en az 220 nm torkdan az sakın bir araç almayın

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 29.06.2013 20:07

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN