ONNO USTA

Volkswagen Golf'ün Motor Yağı Neden Eksiliyor?

12.09.2013 Perşembe
VOLKSWAGEN GOLF'ÜN MOTOR YAĞI NEDEN EKSİLİYOR?
DSG şanzımanlı 2013 model Golf 1.4 TSI (122 HP) sahibiyim. Aracım 2.500 km'de ve yoğun trafikte motor yağı kontrol ikazı verdi. Ardından yaklaşık 2 saat geçtikten sonra ikaz lambası söndü. Ertesi sabah motor soğukken motor yağı çubuğunu kontrol ettim. Motor yağının biraz eksik olabileceğini düşünerek yetkili servise gittim. Yetkili servis tarafından yapılan kontrollerde eksilen motor yağını tamamladıklarını belirttiler. Motorda 15.000 km boyunca 1 lt'ye kadar motor yağı eksiltmesinin olabileceğini söylediler. Siz bir uzman olarak; bu yağın eksilmesi normal midir?
Ercan Özsoy/E-posta

Sayın Ercan Özsoy,
Volkswagen Golf 1.4 TSI'da oluşan motor yağı eksilmesinin birkaç nedeni olabilir. Öncelikle motor yağı ikaz lambasının hangi renkte yandığını bilmem gerekiyor. Eğer ikaz rengi sarıysa, motor yağı seviyesinde azalma olduğu ancak minimum seviyesinin altına düşmediği anlamındadır. Yağ lambası kırmızıysa iki farklı yorumu vardır. Motor yağı minimum seviyenin altına kadar eksilmiştir veya yağ basıncında sorun vardır. Bu her iki halde de aracı hemen yol kenarına çekip yetkili servisi çağırmanız gerekir. Kırmızı ise aracın kullanımının zararlı olacağını belirtir. Yaptığınız kontrollerde motor yağı, yağ çubuğunda ne kadar eksilmişti? Sonuç olarak; yetkili servis, motor yağının biraz eksilmesinde yağın yanması, akarak mı eksildiği yoksa fabrika çıkışı eksik mi konduğunu tespit edemediğine göre, ikaz lambasının sarı renkli olarak yanmış olabileceği ihtimalini yükseltiyor. Yeni nesil motorlarda kullanılan sentetik bazlı yağların farklı viskozite özellikleri nedeniyle eksilebilirler. Kaldı ki aracın el kitabında ve servis kayıtlarında dahi belli sürelerde maksimum motor yağı eksilmesinin olabileceği de belirtiliyor. Bu eksiltmeler de "lt/km" bazında belirtilmiştir. Bu eksilmenin varlığını bundan sonraki kilometrelerde de kontrol edip "lt/km" olarak kayıt etmeniz gerekiyor. 15.000 km'de değiştirilmesi gereken motor yağının 2.500 km'de uyarı verecek kadar eksilmesi ise kabul edilebilir düzeylerde değildir. Ayrıca ben, motor yağının, ne kadar da kaliteli olursa olsun 10.000 km'de bir yağ filtresiyle birlikte yenilenmesi taraftarıyım. Çünkü eksilen ve üzerine yapılan ilavelerle 15.000 km'ye kadar zorlanması zaten mantıklı da değil. Genel ortalamaları incelersek, 8.000 km'den sonra eksilme şikayetlerinin başladığı görülür. Bu da benim, 10.000 km'de bir, yağın yenilenmesi iddiamı kuvvetlendiriyor. Motor yağı eksilme süreci tekrar 2.500 km'den sonra gerçekleşirse, kesinlikle servise giderek onlara bu durumu belirtin. Ancak yeni motorlarda motor yağı eksilmesini, 10.000 bekleyip sonuca göre karar vermek de gerekir.

kalan karakter 1000

anil anil

vw yağın cinsinden kaynaklanan bir durum arkdaslar bu durum normaldir. arac kullanım kitapçığındada yazar bu durum.bendede 20000km deki aracımın ilk bakımında 1lt. yağ eksiltmesi normal. heleki arac 0 ise bu durum cok normaldir. bu arada arac tdi ise partekül filtresi yağı kullanmayı unutmayın. po nun yağını önerebilirim (vsa değerinden ötürü), gelecek sene vw firmasının castrolle anlasması bitiyor ve po nun yağına geçiyorlar bildigim kadarıyla mobil veya po yağı tavsiye ederim herkese iyi günler :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 21.12.2015 23:09
uygar uygar

2013 model golf tsi'imda da ayni sorun var. araci aldigimdan beri 5000-6000 km'de bir sarı yag ikazı yaniyor. her seferinde servis yag testi vs. yapip bunun normal oldugunu soyluyor ve kayda deger bir sey yapmiyor. kimseye golf'u onermiyorum. yapilabilecek ne var, tuketici hakki olarak talep edilebilecek bir sey olabilir mi?
tesekkurler

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır9
cevapla 14.01.2015 14:39
yavuz çağlar yavuz çağlar

aracım 2011 jetta comfortline dsg şanzuman aracım yağ yakmıyor(duman atmadığı için böle düşünüyorum) alttan yağ eksilttiğinide görmedim fakat bugün istanbuldan-tokata geldim ve tokata vardığımda yağ lambası yaktı. yağ çubuğunu çektiğimde içinde az yağ vardı tekrar dolum yaptım 1,5 litre yağ aldı. yola çıkmadan servise götürmüştüm şanzuman yağı değişimi için acaba ordamı boşaltıp doldurmamış olabilirler yoksa başka bir sorun mu ? var. şimdiden teşekkür ederim

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 23.03.2014 20:26
EDC Megane 3 EDC Megane 3

Renault'un 20.000km politikasını desteklemesem de (aracın sağlığı açısından) hoşuma gidiyor, servislere ödediğimiz ücret km başına düşük oluyor. Ayrıca araç sıfırken 15.000kmde yağ ilavesi yapıldı ( biraz seviye düşmüştü) sonrasında hiç yağ ilavesi olmadı. Şu an 60.000km.deyim.
Toyotanın D4D'lerde de en büyük sıkıntılardan birisi bu, hatta hatalı olduğu söylenen motor üretim seri noları internette geziniyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 06.10.2013 22:56
seyhtazzii seyhtazzii

Motor yağ eksiltmez tabiri yanlıştır. Yağ yakmayan hiçbir motor yoktur. Ancak bu durum gözle görülür bir şekilde olacak miktarda değildir. Üretici firma, yaptığı testler sonucu araç en fazla ne kadar yağ yakıyor ve motora zarar vermeyecek miktarı belirli aralıklarla 'spec' adı altında tanımlar. Volkswagen TSİ motorlardaki bu durum her hangi bir yerden kaçak veya sızdırma değildir. Bu, servisin belirlemiş olduğu speclerdeki yap yakma toleransıdır. Ve tarafınıza, 'motorun rodaj döneminde bunlar normaldir' açıklaması gelecektir. Ancak teknik açıdan bu miktar çok fazladır ve tahminim bu şikayette bulunan kullanıcı, üst kapağı ve pistonları demonte ettirdiğinde supap tepelerinde ve piston tepelerindeki kurumlanmayı görecektir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır1
cevapla 14.09.2013 15:14

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN