ONNO USTA

Hyundai Accent Era'nın ABS'si Neden Uyarı Veriyor?

17.09.2013 Salı
HYUNDAİ ACCENT ERA'NIN ABS'Sİ NEDEN UYARI VERİYOR?

2009 model Accent Era sahibiyim. Aracın ilk sahibiyim ve teslim aldığım günden beri arıza lambası yanıp sönüyor. Bu uyarı lambası, araçla harekete başladıktan sonra yanıyor. Aracımı stop edip tekrar çalıştırıp hareket ettiğim zaman ise sönüyor. Yetkili servise götürdüğümde ise sensörde arıza olduğunu söylediler. Bu arıza, önce arka sağ tekerden geliyordu. Bunun üzerine arka sağ tekerlek bilyesi ve sensörü değiştirildi. Sonra arıza sol arka tekerleğe geçti. Sol arka teker bilyesi ve sensörünü değiştirdikten sonra sol sol ön teker sensörü arızası verdi. Sol ön tekerlekte de ABS sensörü değiştirildi. Bir süre sonra aynı arıza arka tekerlerden baş göstermeye başladı. Bunu üzerine elektrik tesisatı komple elden geçirildi ama bir sorun bulunamadı. Elektrik sistemi kontrol edildikten sonra servis yetkilileri arka tekerlek rulman ve sensörünün ters olduğunu, bu parçaların yerlerinin değiştirildiğini söylediler. Aradan bir ay geçmesine rağmen arıza tekrar baş gösterdi. Bu işlemlerin hepsi yetkili servis tarafından garanti kapsamında yapıldı. Fakat arızanın sebebi net bir şekilde tespit edilemedi. Bu konuda neler önerirsiniz?

Özcan Demirciler/E-posta

Sayın Özcan Demirciler,
Hyundai Accent'te bulunan ABS kontrol ve algılama sistemi, eski modellerden farklı olarak tekerlek bilyelerinin çalışma özellikleriyle ile fonksiyon eder.
Aracı satın aldığınız günden bu yana çözülemeyen ABS sensör algılama sorunu farklı nedenlerden oluşabilir. İlk akla gelen nedenlerden biri de tekerleklerden bilgi verileri alamamasıdır ve tekerlek bilyelerindeki sensörler veya kablo tesisatından kaynaklanır. Ancak bu yönde yapılan çalışmalar sonucunda yenilenen tekerlek bilyeleri ve kabloları karşısında bir çözüme ulaşılamadıysa farklı noktalara yönelinmelidir. Mesela sabahları ilk çalışma süresinde akü zayıf ve gerekli kontrol düzenlemeleri ABS beyini tarafından düşük voltaj nedeniyle yapılamıyorsa bu kısa süre içinde farklı arızalar ortaya çıkar ve arıza lambası yanar. Bu uzak ihtimal dışında aslında ana neden ise arızanın farklı tekerleklerde dolaşması olarak bakıldığında ABS beyinin de sorun vardır ve yenilenerek ana beyine de tanıtılması gereklidir. Bu arada akü şasi gerilim bağlantılarında gevşeklik veya kopukluk varsa benzer sorunlar yaşanabilir.

kalan karakter 1000

Fatih Fatih

2009 era m var firen e sert basınca sanki ayağıma birşey batıyor sanki yerde surunuyor gibi oluyor nedenini öğrenen bilirmiyim

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.02.2016 20:22

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN