ONNO USTA

LPG'li Opel Vectra İçin Hangi Bujileri Kullanmalıyım?

07.11.2013 Perşembe
LPG'Lİ OPEL VECTRA İÇİN HANGİ BUJİLERİ KULLANMALIYIM?

'li araçların bujilerinin tırnaklarında daraltma yapılıyormuş. Hatta tırnağa küçük bir delik de açılarak yanmanın enerjisi düşürülerek verimi arttırıldığına dair tuhaf bilgilere de bol miktarda rastlıyorum. Peki sizce sahibi olduğum LPG'li 1997 model olan ve şu an 186.000 km'ye ulaşan Vectra 2.0 16V için hangi bujileri marka ve model adını da belirterek önerirsiniz?

İsmail Karslıgil/E-posta


Sayın İsmail Karslıgil,

CD 2.0 16V'de gören yapan 136 HP'lik motor, ile aynı silindir hacmindeki 150 HP'lik makine arasındaki silindir kapağı farklı. Başta yakıt tüketimi olmak üzere emisyon değerlerinin de azalması için yapılan motor gücü düşürülmesinde emme manifoltunun motorun güç bandına göre de kısa ve uzun akış yolu bulunuyor. Böylece emme manifotunda bulunan bu kapaklar sayesinde motor devri ve torkunun verimi arttırılarak daha fazla ekonomi sağlanıyor. Bu aracın frenleri için çok iyi denilemez ama kötü de sayılamaz. Süspansiyon özellikleri ve aktarma organları ise ekonomi odaklı bir model için iyidir. Bu motor uzun ömürlüdür ancak üzerinde bulunan EGR sistemi, sorun çıkarttığı için yapılacak değişim biraz maliyetlidir. Bunun dışında aracın sürüş konforu ve emniyeti göz önüne alındığında iyi bir aile idir. LPG'li motorlarda ise buji seçimi önemli bir konudur. Ancak LPG'nin yanma enerjisi düşük olduğu için bujilerin tırnaklarına delik açılarak verimini mi arttırıyor sorusunu akla getiriyor. Ancak LPG'de olmayan yağlama özellikleri nedeniyle bujiler de çabuk yaşlanıp ömürlerini tamamlarlar. Bu soruna çare de olarak ta platinyum özellikli bujiler kullanılmalıdır. Platinyum özellikli bujileri ise başta Bosch olmak üzere diğer markalarda bulabilirisiniz. Önemli olan aracınız için Opel'in önerdiği kodlarda veya muadili bujileri tercih etmenizdir. Bosch FLR8L DCU olan bujilerinizin ısı kodu 8'dir. Bu kod veya ısı kodu 7 olan ürünlerin muadil DP uzantılı bir Bosch buji uygulanabilir. Ancak devamlı yenilenen bu üretim teknolojisinde en güncel kataloglarda muadillerinin kodlarını inceleyip buna göre bir buji alabilirsiniz.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN