ONNO USTA

Peugeot 205 GTi'ın Potansiyometresi Sorunlu Mu?

28.11.2013 Perşembe
PEUGEOT 205 GTİ'IN POTANSİYOMETRESİ SORUNLU MU?

Sahibi olduğum 1993 model 205 GTi 1.9 şu an 220.000 km'ye ulaştı. Bu araçla ilgili çeşitli sorularım var. İlk sorum; aracı satın aldıktan sonra bakıma götürdüğümde, potansiyometreyi ustanın isteği üzerine değiştirttim. Fakat bu değişim sonucu usta; rölantiyi belli bir devirde tutamayacağımızı belirterek bu sorunun 205 GTi'larda kronik olduğunu belirtti. Sizce bu doğru mu? İkinci sorumda ise; hava ve motor soğukken araçla seyir halinde ilerlediğimde gazı kestiğim an ya da fren yaptığımda, motor bir kaç kez stop edebiliyor.

Bunun sebebi potansiyometrenin oluşturduğu düzensiz rölanti olabilir mi? Aracımla ilgili bir diğer sorum ise; motoru 4-5 gün hiç çalıştırmadığımda ertesi gün gaz vermeden ilk marşla kolaylıkla çalışıyor. Aynı gün ya da ertesinde ikinci ya da üçüncü marşta motoru ancak çalıştırabiliyorum. Bununla birlikte egzozdan çok yoğun olmayan gri bir duman çıkıyor. Egzozdan, halk tabiriyle, çiğ benzin çıkarken bu, kirli enjektörlerden mi kaynaklanıyor? Son olarak aracımı satın aldığımdan günden beri içerisinde benzin kokusu var. Bu kokunun kaynağı ne olabilir?

Tahsin Yörük

Sayın Tahsin Yörük,

1.9'un hava akış ölçeri ile potansiyonmetre olarak tabir ettiğiniz parçaları birbirlerinden farklı özelliklere sahiptirler. Bu araçlarda potansiyonmetre yoktur. Bu parça sadece hava ölçer ünitesidir. Hava ölçer üniteleri, kelebekli ve çelik zemberek kurma şeklindedir. Zemberek kurma sistemli hava ölçerlerin içerindeki çelik parça, hava sıcaklığıyla genleşir. Farklı hava şartlarında oluşan sertliklerle birlikte aracın rölanti devirleri ve CO ayarları değişir.

Araca takılan hava ölçer yeni ve orijinal bir parçaysa, jikle hava ünitesi sağlamsa, bağlantıları da sorunsuzsa, bu motora 1000 d/d'de rölanti ayarı yapılabilinir. Motorun 220.000 km'de olduğu göz önüne alındığında, aşınan segmanlarla birlikte kompresyon kaçaklarının tetiklediği yağ dumanı karterden gaz kelebeği takımına gider. Karter havalandırması üzerinden giden bu yağ dumanı, motora girip rölantiyi de bozabilir. Kompresyon kaçak testi ile motorun, piston ve segmenların durumu hakkında ön incelenme yapabilirsiniz. Aracın motor ayarları doğru yapılamadıysa ve rölanti de sorunluysa, ayağınızı gazdan çektiğinizde veya ani fren tepkilerinde, motorun stop etmesi kaçınılmazdır.

Motor, ilk çalışma sonunda geç ve sorunlu çalışıyorsa, benzin pompası supabı basıncı geri kaçırıyordur. Tekrar yakıt basıncı ve debi oluşuncaya kadar da motorun ilk çalışması gecikiyordur. Bu işletim sistemlerinde her kontağı açtığınızda, birkaç saniye benzin pompasına gerilim gider ve pompa basıncı sağlar. Şayet saniyeli pompa çalıştırma sistemi iptal edildiyse veya benzin pompa özel rölesi arızalıysa, motorun geç çalışması doğaldır.

Aracın içine gelen benzin kokusu, arka yolcu koltuğunun altında bulunan yakıt pompasından kaynaklanabilir. Bu parçanın depoya sabitleyici bir vidalı kapağı vardır. Bu vidalı kapağın bir o ringi orijinal değildir ya da vidası gevşemiştir. Bu parçaları mutlaka yenilemelisiniz.


kalan karakter 1000

volkan volkan

Ayni sorun benim aracimdada mevcut..sadece ögrenmek istedigim aracim dusuk devirlerde tekleme yapiyor bunun sebebi sizce nedir ve ekzozdan ciğ benzin atiyor araba calisinca 10 metre ilerden benzin kokusu direk geliyor yardimci olurrmusunuz lutfenn..

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 04.12.2013 00:49
brava brava

benim aracımda da 2000 model brava benzin kokusu oluyordu bir süre bu böyle devam etti sonra bir gün koku çok arttı bende kenara çekip baktım benzin hortumu patlamış motordaki ortalık benzin püskürüyor motor sıcak yaz günü araba lpg li neredeyse yanacak. hemen benim ustayı aradım ilk olarak bagaj zemininde olan benzin motorunun kablolarını söktüm ve motora benzin akışı kesildi. sonra araç bi şekilde sanayiye gitti yapıldı falan. Sonuç olarak size söylemek istediğim ben dikkat ve biraz da şansım sayesinde araç yanmaktan kurtuldu ancak benzin kokusu kesinlikle ihmal edilememesi ve sebebi ve çözümü bulunması gereken bir sorun lütfen DİKKAT

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 07.01.2014 16:17

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN