ONNO USTA

Honda Civic Type-R’ın yol tutuşunu nasıl iyileştiririm?

15.01.2014 Çarşamba
HONDA CİVİC TYPE-R’IN YOL TUTUŞUNU NASIL İYİLEŞTİRİRİM?

Sahibi olduğum Civic Type-R'ın yol tutuş özelliklerini iyileştirmek için iz açıklığını arttırmak istiyorum. Ancak bu işlem için sadece geniş tabanlı lastik yerine spacer takmak veya herhangi bir ara parçayla iz açıklığını arttırmayı düşünüyorum. Acaba bu işlem kolayca uygulanabilinir mi? Bunun yerine önerebileceğiniz başka bir sistem var mı? Bu gibi işlemlerde toplam maliyet ne olur?

Ecmel Uçar

Sayın Ecmel Uçar,

Aracınızın tekerlek aralığını açmak için dünya genelinde tercih edilen yöntem "offset jant" kullanımıdır. Lastiğin kabul edilebilir taşma ölçüsünün belirlenip, ona göre jant seçimi yapılmalıdır. Diğer tercihlerden biri de jant ile porya arasında spacer takılmasıdır. Ancak takılan spacer'ın genişliği, paralel olarak bijon vidası veya saplamasının boyu kısalacağı için jantı poryaya taktıktan sonra sıkarken, cıvatanın yalama olma riski vardır.

Bu sorunu yaşamamak için yeniden daha uzun boylu bijon saplamaları satın almak gerekir. Yaptırmak da mümkün, ancak üretilen malzemenin doğru seçilmesi önemlidir. Aksi taktirde bijonların kopma riski vardır. Geniş tabanlı lastik uygulamasıyla, tekerleğin yol üzerinde oluşturacağı sürtünme direnci artacağı için araçta performans kayıpları olurken, buna paralel olarak yakıt tüketimi de artacaktır. Maliyet vermek ise bu koşullarda çok doğru olmayacaktır.

Teknik Danışmanımız Onno Usta'ya sorularınız için : onno.usta@otohaber.com.tr

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN