ONNO USTA

SUV ve Crossoverlar Hakkında Bilgi Verir Misiniz?

17.01.2014 Cuma
SUV VE CROSSOVERLAR HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Bazı ya da Crossoverlarda "şehirli" veya "şehrin asisi" gibi ifadeler kullanılıyor. Bunun anlamı nedir? Örneğin, şehrin asisi denilen bir Nissan Qashqai aldığımızda bununla şehirlerarası yolculuk yapmak sakıncalı mı? Bu aracı sadece şehir içinde mi kullanmalıyız? Diğer bir ifadeyle, bu tür araçlar yerden yüksek oldukları için yüksek hızlarda tehlikeli midir?

Necip İnal

Sayın Necip İnal

Görünümü ve teknik özellikleriyle günümüzde çok tercih edilen araçlar arasında bulunan SUV veya Crossoverların yerden yüksek olmaları sonucu yüksek hızlarda tehlikeli olmaları sadece dedikodudur ve bu araçları kötüleme amaçlıdır

Her üretici, geliştirdiği araçlarda, sürüş güvenliği, yol tutuş özellikleri, viraj yetenekleri, frenleme özellikleri gibi konularda büyük testler yapıyorlar. Bu nedenle Crossoverlar ve SUV'lar şehir içinde de şehirler arası yollarda da güvenlidirler. Ancak sürücünün sıra dışı tepkileri yani özellikle maksimum hızla virajlara girmeler, aşırı direksiyon tepkileri gibi aracın sınırlarını zorlayan hareketler sonucu oluşan riskleri hiç bir üretici üstlenemez. Şehirli veya "şehrin asisi" gibi ticari satış politikaları amaçlı isimlendirmeler ise bir aracın kısıtlı bir ortamda kullanılabileceği mesajlarını ifade etmez. Bunu zaten üretici de istemez. Burada vurgulanmak istenen özellik ise SUV veya Crossoverların şehir içinde de başarılı olduğudur. Aslında Crossoverların önemli bir kısmında sert arazi şartlarına uygun kullanım geri plandadır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN