ONNO USTA

BMW X5’in Beynindeki Sorunu Gidermek İçin Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

02.02.2014 Pazar
BMW X5’İN BEYNİNDEKİ SORUNU GİDERMEK İÇİN NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM?

Sahibi olduğum 2003 model X5 3.0d'nin motor gücünü güvenli olarak arttırmak istiyorum. Ancak bu konuda danıştığım usta, aracımın motorunun beyninde motor yağı seviyesi ile ilgili bir problem olduğu ve bu sorunun giderilmeden yeni yazılım yüklemesinin yapılamayacağını belirtti. Bu sorunun giderebilmesi için ya "yeni bir beynin alınması ya da eskisinin tamir edilmesi gerekiyor" dendi. Yeni bir beyin alacaksam sizce 2004 model makyajlı X5'te bulunan 218 HP'lik motorun beyni aracıma uygun olur mu? Sizce bu yeni takılacak olan beyinle birlikte aracımın motor gücü 218 HP'ye mi ulaşır?

Ercan Gül


Sayın Ercan Gül,

3.0d'nin yağ seviyesi sorununu aracın beynine işlem yapmadan gidermek gerekiyor. Yağlama sisteminin çalışmasında motor yağı seviyesini ölçen sensör, aldığı bilgileri beyne aktararak denetlemesini sağlar. Eğer sorun söylendiği gibi beyinden kaynaklanıyorsa bu parçanın yenilenmesi kaçınılmazdır. Yeni beyin alırken ise "bu model veya bu performansa sahip motorunki olsun" diye bir seçenek yoktur. İşletim sistem beyni bire bir aynı ve kullanılmamış olmalıdır. Aksi takdirde beyni aracınıza takınca motor çalışmaz. Aracınızın şasi numarası ve immobilizer kodları ile özel test aletiyle tanıtılarak beyni araca adapte etmek gereklidir. Bu kodlar aynı zamanda ön gösterge panelinde de bulunan aracın şasi numarasıyla örtüştürülmüştür. Daha performanslı bir motorun beyni uygulanması ise yukarıda bahsettiğim nedenlerden dolayı mümkün değildir. Bu nedenle motorun performansının artması iddiası sadece bir rüyadır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN