ONNO USTA

Otomobiller Alkolle Çalışır mı?

13.02.2014 Perşembe
OTOMOBİLLER ALKOLLE ÇALIŞIR MI?

Onno Usta Brezilya'da kullanılan yakıt sistemiyle ilgili soruyu yanıtlıyor.

İnternet üzerinden yaptığım araştırmalarda yurtdışında özellikle Brezilya'da Alkol Dönüşüm Kitleri'nin yaygın olarak kullanıldığını gördüm. E85 olarak adlandırılan bu yakıtın kullanılmasının ne gibi avantajları ve dezavantajları olabilir? Yurtdışında 70-90 Dolar civarında satılan bu kitlerin Türkiye'de de uygulaması yapılıyor mu? Alkol dönüşüm kitleriyle ilgili bilgi verir misiniz?
Akif Yüksel
Sayın Akif Yüksel,
Araç motorları için uygulanan alkol dönüşüm kitleri uzun yıllardır kullanılıyor.Brezilya gibi narenciye konusunda şanslı ülkelerde alkolle çalışan araçlar var. Türkiye'de alkolün yakıt olarak kullanılmasının maliyeti ise oldukça yüksek ve zaten sorunludur. Zaten bu kitlerin her motora da uyum sağlaması da
tartışılacak bir konudur. Özellikle yakıt püskürtme sisteminin keçeleri ve diğer parçaların alkole uyumlu olacak şekilde geliştirilmesi gerekiyor. 80-90 Dolarlık kitlerde bu tarz ek parçalara rastlayamayız. Sonuç olarak alkol, Türkiye şartlarında kullanılabilir bir yakıt değil. Özellikle yeni teknoloji ve yüksek basınçlı direkt püskürtmeli motorlara ise uyum sağlaması bir tartışma konusudur.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN