ONNO USTA

A3’ün Şanzımanından Neden Ses Çıkıyor?

17.02.2014 Pazartesi
A3’ÜN ŞANZIMANINDAN NEDEN SES ÇIKIYOR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor

2012 Model Audi A3 1.6 Dizel S tronic şanzımanlı aracımı 2013 yılı Ocak ayında satın aldım. Satın aldığımdan beri yakıt tasarrufuna yönelik olan düşük hızlarda yüksek vitesle ilerleme özelliği (70 km/s hızda 7'nci Vites) nedeniyle hafif gaza dokunduğumda vites değişimi öncesi rahatsız edici bir ses duymaktayım. Ayrıca hafif tümseklerde ve çukurlarda düşük hızlarda (5-10 km/s) aracın ön tarafından metal çarpması sesi de var. Servis bunun bütün araçlarda olduğunu söylese de ben rahat edemedim. Bunlar bir sorun olarak nitelenebilir mi?

Volkan Yılmaz

Sayın Volkan Yılmaz

2012 yılı üretimi olan Audi A3 1.6 Dizel S tronic aracınızın 70 km/s gibi bir hızda 7'nci viteste yol alırken motor 1300-1400 devir dolaylarındadır ve turbo basınç üretmeye başlamış ancak tam güç iletebilecek basıncı da üretemiyordur. Bu nedenle de motor gerek düşük devir gerek turbonun güç ürettirebilecek basınçtan yoksun olmasıyla zorlanma gibi bir ses doğaldır. Aracın tümseklerde ön tarafından gelen metalik ses ise amortisör, amortisör taşıyıcılar, rot kolları veya benzer süspansiyon donanımlarından kaynaklanabilir. Motor sesi ne kadar normalse bu sesler de normal kabul edilemez. Sonuçta vuruntu ve yabancı bir ses ve kökeni araştırılmalıdır. İhmali ise kısa vadelerde maliyetli sonuçlar doğurabilir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN