ONNO USTA

Citroen ZX’in Motoru Neden Aşırı Isınıyor?

17.02.2014 Pazartesi
CİTROEN ZX’İN MOTORU NEDEN AŞIRI ISINIYOR?

Onno Usta, sorularınızı cevaplamaya devam ediyor

Citroen ZX Station sahibiyim. 1997 model olan aracım 130.000 km'de ve oldukça bakımlı. Aracımın motorunu yıkarken LPG'nin beynini, bujilerin ve ateşleme bobini kapattım. Ancak aracımın motoru, yıkama işleminden sonra tekleyerek çalıştı ve bir saat sonra ise düzeldi. Ardından aracımın motoru çabuk ısınmaya başladı ve stop da ediyor. Ancak biraz bekledikten sonra yola devam ediyorum. Uzun yolda ise bir sorun yok. Bu sorun için aracımı LPG servisine götürdüm ve onlarda ateşleme bobini kontrol ettirmem gerektiğini belirttiler. Sizce sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

Şerafettin Gürağaç

Sayın Şerafettin Gürağaç

LPG'li Citroen ZX Station'ın motoru yıkandıktan sonra şehir içinde stop ediyorsa ve bunun aksine uzun yolda bir sorun yoksa buji veya ateşleme bobinleriyle bir alakası yoktur. Aracın uzun yolda rüzgarın etkisiyle soğuyan motorunun şehir içinde özellikle trafikte ısınmasındaki en büyük sorunlardan biri, radyatörün fan motorunun soğutma görevini tam yapamamasıdır. Motor yıkama işleminde fan sensörü veya kablo, soket ya da röle gibi parçaların ıslanması sonucu sorunlar başlamış olabilir. Bu konuya hakim bir servise danışarak gerekli onarımı yaptırabilirsiniz.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN