ONNO USTA

Kia Rio’nun Sorunları Hakkında Bilgi Verir Misiniz?

25.02.2014 Salı
KİA RİO’NUN SORUNLARI HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2008 model 1.5 CRDi EX Advance, şu anda 208.000 km'de ve kış aylarında sıcaklıklar -10 derece ve altında olduğu zaman motoru çalıştırmak için takviye yaptırmam gerekiyor. Hava sıcaklığı düştüğünde ise normal olarak ilk marşla çalışabiliyor. Sizce aküyü değiştirmemi önerir misiniz? Bir de aracımla hareket halindeyken özellikle tümseklerde ve çukurlarda amortisörlerden vuruntu sesi geliyor. Bu ses acaba amortisörlerden mi kaynaklanıyor yoksa kule cıvataları gevşediği için mi oluşuyor. Aracımın dizel motoru için karbon temizliği yaptırmamı önerir misiniz?

Deniz Uzun

Sayın Deniz Uzun

Rio 1.5 CRDI'ın motorunun 208.000 km'de olması sonucu ilk çalıştırmada zorlanmasında aşırı kurumlanma ve yaşlanmanın etkileri olabilir. Aracın aküsü ömrünü doldurmaya başladıysa -10 derece gibi soğuk havalarda ilk marş sırasında yeterli elektriği üretmekte gecikeceği için motorun çalışması da gecikebilir. Akü amperini, içerisindeki asit yoğunluğunu ve kutup başlarının temizliğini kontrol etmeniz gerekir. Akünün dışında marş motorunun yaşlanması sonucu ilk çalıştırmalarda aküden çok fazla enerji çekebilir. Bu da motorun ilk çalıştırmada yeterli devri kazanmasını engeller. Bu sorunlar yukarıda bahsettiğim gibi çeşitli kontrollerle tespit edilebilinir. Aracın amortisörleri hiç yenilendi mi bilemiyorum. Eğer amortisörler yenilenmediyse aracın kilometresini göz önüne aldığımızda süspansiyon sisteminde belli yaşlanmalar vardır. Ayrıca amortisörlerin kule bağlantı cıvatalarının gevşeyip gevşemediğini de kontrol etmeniz gerekir. Bu kontrollerin yetkili servis aracılığıyla yapılmasında yarar var. Aracınızın kilometresi göz önüne aldığımızda motorun kurum temizliğini kimyasal maddelerle yapmak mümkün olmadığı için silindir kapağının sökülerek el yordamıyla temizliğin yapılması şarttır. Motorun kurumları temizlendikten sonra performansında artış ve yakıt tüketim değerlerinde azalma olacaktır.

kalan karakter 1000

oktay kulaksız oktay kulaksız

2012 model 1.4 dizel kia rio sahibiyim araba son 1 aydır çekişten düştü düz yolda 120 km ye
çıkmıyor servis sorunu bulamadı en son debriyaj sensörü arızalı dedi parça bekliyoruz
böyle sorun yaşayan varmı?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.08.2015 14:32
Fatih kaya Fatih kaya

Ben 2014 Kia Rio aldım sıfır.yanlız ister istemez şüpheleniyorum acaba arabada boya hasar varmı diye.ön iki far akşamlarında hafif yer oynaması var ne yapabilirim acaba.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.04.2015 04:19
ibrahim ibrahim

boş konuşma

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 06.07.2015 09:55
bahtsız bahtsız

2014 rio aldım 0 km de ama daha 3. günde motor arzası verdi çelik motormuş, 5 yıl garantiymiş inanın yalan şu anda bu duruma sahip çıkan yok. Arkadaşlar kia alacaklar bir kez daha düşünsün. adamlar motorun açılmasından tamirinden bahsediyorlar sıfır araç alıyorsunuz 3. gün serviste ve motor tamiri

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 26.03.2015 13:34

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN