ONNO USTA

Lada Niva’nın Motorunu Değiştirebilir Miyim?

26.02.2014 Çarşamba
LADA NİVA’NIN MOTORUNU DEĞİŞTİREBİLİR MİYİM?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Otomobillere çok meraklıyım ve 4-5 senedir hayalini kurduğum hobi projemi gerçekleştirmek için geçen ay 1996 model bir aldım. Yedek parça fiyatlarının ekonomik olması, arazideki başarısının da etkileriyle tercih ettiğim Niva'nın şasisinin üzerine karbon fiberden yapılacak karoser sayesinde farklı bir otomobile sahip olacağım. Aracın şu anda mekanik onarımları yapılıyor ve hidrolik direksiyonun da montajının ardından gerekli değişiklikleri yapmaya başlayacağız. Bu aracın motorunu daha güçlü bir motor ile değiştirebilir miyim? Bu değişimini yasal dayanağı var mı? Mesela motor değişimi yapılıyorsa Niva'larda 1.9 lt'lik Peugeot motoru kullanıldığını okumuştum. Ben de Peugeot'nun 1.9 lt'lik dizel motorunu aracıma uygulatabilir miyim? Aracımın gösterge tablosunu başka bir otomobilinki ile değiştirebilir miyim? Değiştirilebiliyorsa hız ve devir göstergeleri araca ve lastik çapına göre ölçüm yapabilir mi? Tasarladığım aracın Niva'ya göre daha alçak olması için helezonları kestirerek aracı 8 cm kadar alçalttım. Niva'ya uyabilecek daha kısa ve kaliteli helezon yayları bulabilir miyim? Aracın 5x139.7 olan bijon aralığını, flanş yaptırarak 5x120 olarak değiştirdikten sonra arka tekerlek kampanalarını disk ile değiştirmek istiyorum. Aracıma ABS uygulaması yapılabilir mi? Aracımın trafiğe çıkması ve fenni muayeneden sorunsuzca geçebilmesi için bu değişikliklerin makine mühendisi tarafından projelendirilmesi yeterli mi? Bu konularda bilgi verirseniz sevinirim.

Cem Şimşek

Sayın Cem Şimşek,

Lada Niva'ya yapılacak çeşitli uygulamalar sayesinde bu aracın daha sportif görünümlü olması ve özellikle alçaltılarak daha güçlü bir motorla çok farklı bir araca dönüştürülmesi benim de çok yapmak istediğim bir konuydu. Hatta Niva ile ilgili ben zamanla bir takım çalışmalar yaptım. Aracın karoserinin fiber ile değiştirilerek farklı bir görünüme kavuşması ve çeşitli parçalarla modifiye edilmesinde önünüzde büyük bir sorun var. Çünkü aracın mevcut karoserini değiştirmek öncelikle karayolları trafik kanunu kurallarına bağlıdır. Motor değişikliği ise aynı marka ve o araca uygulanmış olması şartıyla aracın yetkili resmi servisinin onaylayarak imza vermesi ve kendisinin uygulaması gereklidir.

Hiç bir Lada servisinin bu sorumluluğu yüklenmesi söz konusu değil. Aynı şekilde siz özel bir karoser yapısını geliştirmeniz halinde ise bunun için Teknik Üniversite'lerden onay almanız gerekiyor. En az 25 madde olan bu testlerin ve araştırmaların maliyeti de süresi de oldukça zahmetlidir ve sonucun da olumsuz olma olasılığı çok yüksektir. Hevesinizi kırmak istemem ama maalesef mevzuat bu şekilde olurken bu aracın trafiğe çıkabilmesi içinde bunlar şart. Ancak ben aracı trafiğe çıkartmayacağım derseniz bu işlemleri salonunuzda saklamak için yapmayacağınız gerçeğinden hareketle bence konuyu sadece proje aşamasında bırakmanız en doğrusu olacaktır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN