ONNO USTA

Opel Astra’nın Yokuşlarda Geriye Kayması Normal Mi?

28.02.2014 Cuma
OPEL ASTRA’NIN YOKUŞLARDA GERİYE KAYMASI NORMAL Mİ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Opel Astra 1.4 T Active Select sahibiyim ve aracım yokuşta geri kayıyor. Aracımda yokuş kalkış destek sistemi olmasına rağmen eğimli yolda geriye kayması normal mi? Bir diğer sorumsa otomobillerin teknik özelliklerini bulamıyorum ve bana bir bu konuda güvenilir bir kaynak önerir misiniz?

Nurettin Burhan

Sayın Nurettin Burhan,

Opel Astra 1.4 T Active Select'te görev yapan Hill Holder sistemi sayesinde aracın geri kayması önlenir. Bu sistemle birlikte araç, bir süre frene basarak kaymasını engeller. Aracınızda Hill Holder, herhangi bir sorun nedeniyle görev yapmıyor olabilir. Bu konuda yetkili servise başvurup gereken kontrolleri yaptırmalısınız. Aksi halde aracın aktarma organları zarar görmeye başlar. Araçların teknik özelliklerini belirten çeşitli internet siteleri var. Bu sitelerde yer alan veriler çok ayrıntılı olamasa da yine de fikir sahibi olmanızı sağlar. İkinci el ya da diğer adıyla sahaflarda eski Auto Katalog sayılarına ulaşabilirseniz size kısmen yardımcı olabilirler. Bende çok geniş ayrıntılı bir arşiv ve literatür var. Ancak bu 45 yıldır benim çabalarım ile oluşan bir birikimdir.

kalan karakter 1000

ertan ertan

Aracınızdaki A.S. şanzıman tork konvektörlü gayet başarılı, uzun ömürlü ve dayanıklıdır. Yağını ve şanzıman yağ filtresini bakım periyotlarında değiştirirseniz sıkıntı yaşamazsınız.
Yokuşlarda meydana gelen kaymaya gelince, A.S. şanzımalar rampalarda 3 sn de bir arabayı bırakır-tutar bırakır tutar bu şanzımanın bir özelliğidir.
Saygılarımla

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 02.04.2014 21:05
MU MU

Sayın Nurettin Burhan.
Benimde sahibi olduğum Astra 1.4T Active Select araçlarda yokuşta kalkış desteği yoktur. Opel bu desteği sadece manuel araçlarında veriyor. Çünkü Active Select denilen şanzıman aslında viskoz tipi klasik bir otomatik şanzımandır ve geriye kaçırmaz. Ancak kendi aracımda şunu fark ettim; eğimin fazla olduğu yerlerde bekleme yaparken vitesi boşa aldıktan sonra tekrar hareket etmek için D konumuna getirip gaz verildiğinde, araç el freninden kurtulunca bir miktar geri kaçıyor. Ben bunu otomatik vitesin tepkiyi bir miktar geç vermesine bağladım. Eğer sizin yaşadığınız olay farklı ise yetkili bir servise danışmanızı öneririm. Aracınızın teknik özelliklerini, kullanıcı el kitabını vs. Opel'in internet sitesinden indirebilirsiniz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 12.03.2014 09:52
ert ert

bilginiz yanlış a.s. şanzımanlı aracım yokuş kalkış desteği var 3 sn sonra geri kaçmaya başlar geri kaçışlar rampa dikliğine göre değişir

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 28.02.2015 00:16
astra kullanıcısı astra kullanıcısı

yokuşta kalkış desteğinin çalışması için frene tam basıp akabinde hemen ayağınızı çekmeniz gerekiyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 06.03.2014 21:40
Yusuf Yusuf

Bu araçlarda hangi yağ çeşidi markasi kullanıyorsunuz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 17.09.2015 01:02
osman osman

arkadaşlar astra 1.4 turbo active select kullanıcısıyım aracımın yokuş kalkış desteği bugüne kadar hiç sorun yaratk-madı en dik rampalar dahil. aracınızda az miktarda bile geri kaydırma var ise bi sorundan kaynaklanıyor demektir. ayrıca uzun süreli beklemelerde ben de aracımı boşa getiriyorum ve bazen kırmızıdan yeşil ışığa geçildiğinde bu durumu geç farkediyorum ve hemen vitesi d konumuna getiriyorum bu kısacık zaman aralığında dahi araç hiç bir şekilde geri kaydırma yapmıyor. ayrıca yokuş kalkış desteğinin bu kadar iyi çalıştığı başka bir araç bilmiyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 23.12.2014 01:12

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN