ONNO USTA

Skoda Superb’in Frenlerinden Neden Ses Geliyor?

24.03.2014 Pazartesi
SKODA SUPERB’İN FRENLERİNDEN NEDEN SES GELİYOR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Merhaba

2011 Model Superb'imden çok memnunum.Şu anda 33.000 km'de. Son 1000 km'de çok fren kullanıldığı için trafik sıkışıklıklarında 15-20 km sonra ön frenlerden kazıma sesi geliyor. Tahminim frenler sıkışıyor ve geri çekmiyor. Bu genelde kalkışlarda oluyor, biraz hızlanınca açıyor ses kesiliyor. Servise birkaç kez götürdüm, bu açıklamamı bir kez de kendileri tespit etmek için sürüş testi yapıldı ,ancak şartlar oluşmadığı için sesi duyamadılar. Bu sebeple araç, tamire alınmadı. Bu arıza şimdi daha kısa mesafelerde ki sürüşlerden de gelmeye başladı. Servise gitsem yine teşhis sorunu yaşanacak diye endişeliyim. Bu arızanın cihazlarla tespiti mümkün değil mi? Sizce arıza ne olabilir ?

Saygılarımla İrfan Kartal

Sayın İrfan Kartal

2011 33.000 km'de olan aracınızın yoğun trafik ortamında var olan dur kalk nedeniyle frenlerinin ısınması sonucunda kalkışlarda fren sürtme sesinin yoğun olması, bir süre yol aldıktan sonra da sesin kesilmesi sizin de işaret ettiğiniz gibi fren kaliper pistonlarının sıkışması ve geriye gidememesinden kaynaklanma ihtimali yüksek. Fren balata ve ortam tozları kaliper sisteminde kirlenme ve sıkışma yapan unsurlardır. Genelde fren balata yenilenmelerinde kullanılan balata solvent spreyleriyle bu sorunlar giderilmeye çalışılsa da sizin aracınızdaki örnekte olduğu gibi bazen faydalı olamayabiliyor. Fren sıkışmasının başka bir nedeni de hidrolik yağının özelliğini yitirerek kaynama noktasının azalmasıyla ana merkezin hava yaparak kendiliğinden fenleri hemen boşaltamayarak baskıda tutması da olasıdır. Sonuç olarak ister arıza servis ortamında tespit edilsin veya edilmesin siz fren kaliper ve pistonlarının temizlenmesi hatta tamir takımları ile yenilenmesini talep ederek sorunun giderilmesini sağlayabilirsiniz. Bu arada hidrolik yağlarının her yıl yenilenmesinin gerekliliğini de unutmayarak yenilemenizi tavsiye ederim.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN