ONNO USTA

LPG'li Aracım Neden Çok Yakıt Tüketiyor?

01.04.2014 Salı
LPG'Lİ ARACIM NEDEN ÇOK YAKIT TÜKETİYOR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Merhaba,

3 ay önce bir Mazda3 Dynamic 1.6 otomatik şanzımanlı bir araç aldım. Üstünde BRC marka LPG takılıydı. Ancak LPG olmasına rağmen, çok tükettiğini düşünüyorum. BRC servisine götürdüm. LPG'yi takan usta enjeksiyonun oraya orjinallerin yerine "Pipo" tabir edilen metal parça takmış. Bu da zamanla gaz sızdırmasına neden olmuş. Amerika'dan orijinallerini bulup getirttim, taktık ancak sonuç yine aynı. En son yaptığım kilometre 55 litre gazla 315 km. Bu da kuruş hesabıyla 0,51 krş/ litre olaraksa 18.7 lt/100 km gaz yapıyor. Bu durum gerçekten can sıkıyor. LPG le alakalı bütün bakımları ve gaz ayarlarını yaptırdım. Otomobilimle alakalı da bütün bakımları yaptırdım. Lastik hava basınçları da normal görünüyor. Bu durum hakkında bana bilgi verebilir misiniz?

Saygılarımla Salih KAZAR

Sayın Salih Kazar

2006 yılı üretimi olan Mazda3 1.6 otomatik şanzımanlı LPG'li aracınızın yakıt tüketiminin LPG bazında gerçek karşılıkları sizin verdiğiniz kilometre hesaplamasına göre 17.4 litre/100 km. Bu da 56 kuruş dolaylarında yapıyor ancak biz yakıt tüketim değerlendirmelerini değişken olan yakıt fiyatlarıyla değil litre bazında yapmayı tercih ederiz. Aslında dünya standartı da budur. Bahsi geçen tüketim değerlerinin hangi yol şartlarında elde edildiği konusu ise bol önemlidir. Şehir içi yoğun trafik şartlarında ve gülük kullanım menzilinin yine aynı trafik şartlarında kısa olması yakıt tüketim grafiklerinin en yükseğini verir. Uzun ve serbest otoban kullanımlarında son vites ve maksimum 120 km/s hız ortalamaları ise en düşük sonuçları vererek fabrika verileri ile yakın bir paralellik çıkar. Aracınızın otomatik şanzımanlı olmasıysa zaten bir miktar daha fazla tüketme özelliklerinde olması ile fabrika verisi ortalama tüketim olan 10 lt/100 km'yi gerçek şehir içi trafik şartlarında 12-13 litre kabul edersek LPG'nin ucuz ancak benzinden litre bazında yüzde 25 -30 dolaylarında fazla tükenmesi ile 16-17 litre gibi bir değer buluruz. 152.000 km'de olan aracınızın motorun yıpranmış ve LPG varlığında supap donanımlarında kaçaklar da varsa zaten sorun aramaya gerek kalmadan şu an var olan tüketimi şehir içi kullanım şartlarında normal kabul edebiliriz. "Efendim enjektörler o ring li değil de pipoluymuş yakıt sızıyormuş" gibi açıklamalar öncelikle mantıksız. Yakıt sızarsa sıcak motorda yangın çıkar. Ayrıca enjektörler sızdıracak özelliklerde takılı ise emme manifoldu öncelikle hava alır ve hava yakıt karışımı bozularak karışım fakir, rölanti çalışması sarsıntılı ve performans düşük olur. Tüm bakımların yapılması sonucunda motorun sorusuz olduğunu iddia ederken, acaba otomatik şanjmanın kaçırma yapabileceği de kontrol edildi mi? Motorun işletim sistem donanımlarını kopyalayarak kullanan LPG işletim sistemi programında yakıt tüketim ortalamaları için ek bir ince ayar yapıldı mı? Tüketimi gaz analiz cihazı ile kontrol edilerek işletim sisteminde programa müdahale ile yakıt tüketim ayarı mümkündür.

kalan karakter 1000

yasin yasin

bende 1999 model 187binde yakıtı lpg 35 40 kuruş yakıyor neden

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 16.12.2015 19:06
BTO BTO

2009 MODEL OTOMATİK VİTES MAZDA 3 1.6 DYNAMİC MODEL ARACIMDA KME MARKA LPG SİSTEMİ TAKILI. BANDIRMA MDA İKAMET EDİYORUM ŞEHİR İÇİNDE 50 TL LİK GAZ İLE 100-110 KM YAPIYORUM.

TÜKETİMİNDE BİR ANORMALLİK YOK MALESEF BU ARABALAR BU KADAR ÇOK YAKIYOR

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır4
cevapla 02.04.2014 17:08
Abdullah Abdullah

Ben bunlara katılmıyorum Ben Ankarada oturmaktayım benim aracımda 2004 model mazda -3 manuel üzerinde lovata marka lpg kiti mevcut 40 lt lpg ile şehir içinde kullanıma göre 430-460 kilometre yol yapıyor .Ayrıca babamda 2009 model otomatik mazda 3 var onun üzerinde brc marka lpg kiti mevcut babamda şehir içi kullanımı 40 litre lpg ile 390-420 kilometre yol yapıyor .Sizin aracınızda bir sıkıntı mevcut yazılımdan yada lpg kiti arızalı sebebi bu olabilir .Bir şeey daha var eğer Eğer aracınızda motor lambası yanıyor ve çekişte azda olsa sıkıntı varsa aracınızın ya sibobları yada pistonlarında sıkıntı var demektir. Bu sebebleri tamirci ve lpg ustası kolay kolay kestiremez iyi bir ustaya götürüp motorun pistonlarında sıkıntı olup olmadığı söylemesi lazım . Başka bir sebebden dolayı olamaz. Kaçak kesinlikle olamaz Onno ustanında dediği gibi en ufak bir kaçakta Allah korusun motorda veya kaçağın olduğu noktada yangın ortaya çıkar . Araçla ilgili aklınıza takılan birşey olursa cevaplayabilirim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır2
cevapla 02.04.2014 15:42
brk brk

onno ustam 12 litre benzin olsa gerçek tüketim 14 litre lpg yakar en fazla. 93 model 200e 2.0 motor aracım 16 litre civarı yakıyor. bu aracın kesınlıkle sıkıntısı var normal olması imkan dahilinde değil.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 01.04.2014 21:42

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN