ONNO USTA

Opel Astra’daki Devir Saati Sorununun Nedeni Nedir?

02.04.2014 Çarşamba
OPEL ASTRA’DAKİ DEVİR SAATİ SORUNUNUN NEDENİ NEDİR?

Onno Usta sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

Easytronic şanzımanlı 2005 model Opel Astra 1.6 HB aracımda bazen 2 ya da 3 viteste devir saati 1000 d/d'nin altına düşüyor ve bir süre böyle öyle kalıyor. Araç hızlanırken devir saatinde bir hareket olmuyor ardından birden devir saati 3000 d/d'nin üstüne çıkıyor ve araç ivmeleniyor. Bunun nedeni nedir? Diğer sorum ise otomobil durduğunda ya da park etmek isterken direksiyonu çevirdiğimde korkunç bir gıcırtı sesi çıkıyor. Bununla ilgili neler yapmalıyım?

Sayın Cihan İnançlı

2005 Opel Astra 1.6 Easytronic aracınızın şanzıman vites değişim özelliği otomatik debriyaj ve mekanik ancak elektronik robotize edilmiş uygulamadır.

Vites değişim süreçlerinde sistem otomatik olarak debriyaja basarken motor devrini de rölantiye düşürüp vitesi büyütme veya ufaltma işlevi gerçekleştirir.

Aracınızda şikayet konusu olan motor devrinin rölantiye düşmesi ve aracın ilerlemesi, sistemin vites değişimini algılayıp otomatik debriyaja basması ve doğal olarak da bu işlem için gerekli olan motor devrini rölantiye düşürmesidir. Sorun oluşurken haliyle debriyaja basılmış araç da ilerlemeye devam ediyor. Bu arada sistem debriyajı bırakmaya karar vermesiyle de ani bir motor-aktarma birleşimi gerçekleşerek araç hızlanıyor. Bu Easytronic sistemlerde MTA beyin kontrolünde var olan sıkışmalar ve sorunlardan kaynaklanır.

Ancak bu arada arıza lambası da yakması gerekirken bu düzeyde bir bilgi vermemişsiniz. Sonuç olarak MTA donanımının tamiri veya bakımı gereklidir. Direksiyonun zorlama hallerinde oluşan gıcırtı sesleri süspansiyon oynar parçalarından olan amortisör üst taşıyıcısı, rot başları veya rotillerin yağsızlığından ve aşınmalarından kaynaklanır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN