ONNO USTA

Karbüratörlerde Karışım Eğrisi Nedir?

07.04.2014 Pazartesi
KARBÜRATÖRLERDE KARIŞIM EĞRİSİ NEDİR?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Ben buji ateşlemeli motorlarda batik meme prensibi ve basit karbüratörlerde karışım eğrisinin nasıl düzeltileceğini araştırıyorum. Fakat internette hiçbir şey bulamadım yardımcı olabilir misiniz?

Eray Özgen

Sayın Eray Özgen

Karışım eğrisi konusunu tam açmadığınız için ayrıntı vermem zaten mümkün değil ancak; benzinli içten yanmalı motorlarda var olan karbüratörler basit düzeneklerdir ve motorun emme manifoldunda oluşan emme gücünün karbüratörde yakıt hava karışımını basit bir filit pompası düzeneğine benzer şekilde oluşturması ile yakıt beslemesi gerçekleşir. Bu motorun hacim ve üretim özelliklerine paralel uygulanmış karbüratörlerde var olan ana meme, rölanti memesi nin hava karışımını sağlayan hava memelerinin çapları ile ayarlanmıştır. Bu özelliklere paralel olarak da karbüratör sabit seviye kabında var olan benzin miktarının da önemi vardır. Bu düzenekte yakıt ayarı ise hava ayarı tabir edilen ana yakıt zenginlik ayar vidası ile yapılır.

Bu ayarlama 4 gaz analiz cihazının hortumunun ekzost borusu çıkışına takılması ile çıkan gazlar analiz edilir. İdeal fabrika verisi hava yakıt karışımı, CO, CO%, HC ortalamaları ayar vidası yardımı ile buradan takip edilerek ayarlanır.

Bu bir eğri düzeltmeden çok motorun emiş gücünün gaz pedal konumlarına göre değişkenliğine uyum ayarlarıdır.

Eğri düzeltme işlemi ise sadece elektronik püskürtmeli motorların elektronik beyin yazılımları grafiklerine müdahale ile mümkündür.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN