ONNO USTA

Lada Vega Aracım Neden Çalışmıyor?

09.04.2014 Çarşamba
LADA VEGA ARACIM NEDEN ÇALIŞMIYOR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Yıllar önce iki defa yanıma otomobillerden anlayan kişileri alıp oto pazarına gitmiş, en temizinden yani piyasa adıyla \"emsalsiz\" otomobiller aldığım halde sık sık motor-mekanik sorunlarla boğuşmaktan usanmıştım. Son otomobilimiyse hiç kimse olmadan ve hiçbir ustaya sormadan-göstermeden aldım ve gayet memnunum. 2000 model Lada Vega 1.5i-8v sedan aracım, benzinli ve 115.000 km'de. Kullandığım otomobillerden vefalı çıktı, lakin bir şey farkettim. Şahin ve Broadway'lerin dakikalarca çalışmadığı bu kışın en soğuk sabahlarında bile tek marşta çalışan bu otomobilim, tam tersine motor sıcakken bazen çalışmıyor. Örneğin; yoldayken kısa süreliğine inip bir yere uğramanız gerekti, kontağı kapattınız; 5-10 dakika sonra döndüğünüzde sıcak motor çalışmıyor. Ama mesela yarım saat geçince ve motor ısısı düşünce hemen çalışıyor. Bunun sebebi ne olabilir?

Abdullah Altay

Sayın Abdullah Altay

2000 model olan Lada Vega aracınızın B segmenti ve ortalama kalitesindeki diğer üretimler gibi motor haznesi iç harareti bilhassa yaz aylarında yüksektir. Aracın motorunu stop ettiğinizde her motorda olduğu gibi su harareti yükselir ve ısınan suyun da tabiat kanunu yükselmesi ve suyun üst seviyelerine doğru hareketi ile emme manifoldu bölgesinde yüksek ısı oluşur. Yüksek motor haznesi ve su harareti ise yakıtın akışkanlığını ve yanma gücünü etkiler ve geç çalışma başlar. Bu geç çalışma akabinde ise hemen ani gaza tepkiler de zayıf ve teklemelidir.

Bu sorunu gidermek için öncelikle termostat, fan motoru ve emme manifold su dolaşımını kontrol etmek gereklidir. Antifriz kullanılmayan motorlarda bu kritik bölgelerde çamurlaşma ve tıkanmalar söz konusudur. Tıkanma ise su dolaşımını etkilediğinden belli kritik noktaların da su ile soğuması veya hararetlerin normalize edilmesi de mümkün olmaz.

Birçok üretici emme manifoldunun aracın iç paneline yakın olması ile yoldan alınan hava ile soğuyamamasına o bölgeye motor haznesine eklenen bir hava hararet algılama sistemine paralel soğutma fanı eklemiştir ve sıcak havalarda motoru stop ettiğinizde bu fan yüksek hararetlerde çalışarak emme manifold ve kelebek takımını soğutur. Sonuçta şikayet ettiğiniz sorun yaşanmaz. Örnek Renault Flash. Bir diğer neden ise benzinin enjektöre gerekli basıncı sağlayıp fazlasının Yakıt deposuna geri dönüşünde yaşanır. Buna dizellerde de çok rastlanır.

Motorun sıcak kelebek takımı, Motor haznesi ısısı ile ısınan benzin depoya ısınarak geri dönüş yapar. Yakıt deposunda var olan yakıt miktarının az olması sonucunda ise yakıt depoda da ısınır ve soğuk taze yakıtın motora sevki de mümkün olmayarak gittikçe ısınan bir yakıt enjektörlere yönlenir. Bu soruna da çare depoyu her zaman dolu veya doluya yakın tutmaktır.

Sonuç olarak ya motoru stop ettiğinizde fan motorunun ısıyı normal seviyeye kadar soğutuncaya kadar çalışmasını sağlayan bir ek veya kelebek takımını soğutan Renault menşeili sistemi uygulayacaksınız.

kalan karakter 1000

tahsin tahsin

Merhaba bnim lada vega var1.5 araba tekliyo vede bobini degistirdik elektirik kaciriyo tekliyo cok gec çalışıyor acaba neden.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır1
cevapla 29.04.2015 23:07
özgür özgür

slm benim 2006 lada vega aracım var aracım yarım saat gittikten sonra istop ediyor çalışmıyor en az yarım saat sonra yani dinlendikten sonra çalışıyor bana yardımcı olursanız sevinirim

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır2
cevapla 26.04.2015 18:37
ahmetmermer ahmetmermer

merhaba
2000 model lada vegam var.sogutma sistemindeki hortumlardan su sızıntısı var idi sıkma kelebekleri degiştirdim.termestotıda degiştirdim.bir hafta normal idi dün sabah araç ılpg de benzindede çalıştıramadım.eksozdan bat diye bir ses geliyor.marşa bastıktan sonra bakıyorum soguk motor iken fan bir iki dakka çalıyor sonra duruyor. araç çalışmıyor lpğ nin yukarıda mavi yuvarlak yerinde his ses yok önceden kontagı çevirdiğimde tık diye ses geliyordu şimdi yok.fakat lpg gösterge ışıkları yanıyor.bujiye baktım ateşleme var yag zamanı gelmişti yagıda yeni degiştittim.fakat bi ara parcacı benzinde çalışmamasının sebebinin kontak bozuk olabilir depodaki şamandıraya elektirik vermiyordur dedi çünkü yolada giderken benzine aldıgımda normal gidiyordu.şimdi aküyüde bitirdik ne yapmam lazım şimdiden teşekürler

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 16.03.2015 14:51
murro murro

Benzin pompai rahmetli olmaya baslamis

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 13.03.2015 00:16
mehmet mehmet

lada vega 2000 model 1.5 aracım sıralı sistemli. benzin yemiyo. çalışrkençok zor çalışıyo. özellikle sabahları.şimdi artık hiç benzin yemiyo usta bir türlü düzeltemedi. motor kapağını açtı bazı müşürleri değiştirdi hiç olmadı . şimdi sekmandan kaynaklanabilir diyor.denemedik bir tanasekmanı kaldı. bunun sekmanla ne alakası olabilir . benzinde hiç kullanamıyorum. bir çare lütfen.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır10
cevapla 12.10.2014 21:03
murat murat

bezin pompası sorun bu araclarda

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 06.07.2015 16:33

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN