ONNO USTA

Hyundai Getz’ime Ne Oldu?

10.04.2014 Perşembe
HYUNDAİ GETZ’İME NE OLDU?

Onno Usta sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

2005 model Hyundai Getz 1,3 12 V. benzinli 106.000 km'de aracı 6 ay önce satın aldım. Gerek yakıt tüketimi gerek performansıyla aracımdan gayet memnunum. Ancak aracın bakımını özel bir serviste yaptırdım. Yağ yağ filtresi, hava filtresi vebujiler değişti. Motor yağında 10w-40 Castrol Magnatech, bujiler de NGK BKR5ES -11 marka takıldı. Aracın performansında yüksek derecelerde düşüş oldu. Yakıt tüketimi aşırı derecede yükseldi ve egzozdan yüksek derecede çiğ benzin kokusu gelmeye başladı. Ayrıca araç yokuş çıkışlarda 3000 d/d'den sonra yığılmaya başladı. Problemi gidermek için tekrar servislerin kapısını aşındırsam da araçta herşeyin normal olduğunu belirttiler. Farklı servislere götürdüm herkes aynı şeyi söylüyor. Sizce bu değişimin kaynağı ne olabilir?

Bayram Işık

2005 model olan Hyundai Getz 1.3 12 supaplı aracınızın motoruna yapılan yağ, yağ filitre hava filtre ve buji değişimi sonrasında aracın çekiş gücünün düşmesi ve yakıt tüketiminin artmasının iki nedeni olabilir. Öncelikle NGK BKR5ES-11 bujiler yenilenmesine ve doğru bir numara olmasına rağmen arızalı bir buji. Buji kablolarının çıkarılıp takılması sırasında oluşan iyi ateşlememe sonucunda çekiş gücü kaybolur ve tüketim artar. Ancak bu sorun varsa veya buji takılırken çatlamış ise rölanti devirlerinde de tekleme sarsıntılı çalışma olur. Yüksek devirlerde de zaten yine teklemeli bir akselerasyon kendini belli eder.

İkinci olasılık ise hava filtresinin yenilenmesi sonucunda filtrenin sorunlu ya da orijinal olmaması değişimin hatalı bir şekilde montajı ile motorun hava alması engellenmiş ve bu da tüketim artışı ve paralelinde de çekiş kaybı oluşturmuştur.

Sonuç olarak ilk olarak hava filtresini komple sökmek ve denemek gerekir. Sorun hava filtresindeyse zaten çekiş de düzelecek tüketim de eski haline gelecektir. Sorun giderilmediyse bujiler ve buji kabloları kontrol edilmeli.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN