ONNO USTA

Aracımın Erken Yıpranmasının Nedeni Lastikler mi?

28.04.2014 Pazartesi
ARACIMIN ERKEN YIPRANMASININ NEDENİ LASTİKLER Mİ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Öncelikle sizin sıkı takipçisiniz olduğumu belirtmek isterim. 2012 Hyundai i30 CRDİ aracımı 0 km aldım. Araç üzerinde aracı ilk satın aldığım anda olan lastik vardı. Aracım 33.000 km'de ve çok çabuk yıprandı. Sebebinin kaplama yollar olduğunu tahmin ediyorum. Antalya Kaş'ta oturuyor ve bana önerebileceğiniz lastik markası var mıdır? Yumusak lastikler mi tercih etmeliyim? Lastiklerimi değiştirecek olmamdan dolayı acaba ebat büyütsem mi diyorum. 215/45/17 uygun olur mu? Yoksa orjinal ebatlara mı devam etmeliyim? Sizin önerinizi dikkate alacağım. Şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunarım.

Ömer Ustalı

Sayın Ömer Ustalı

2012 Hyundai i30 aracınızın kaplama veya benzer bozuk yol şartlarında kullanılması sonucunda "33 bin km'de yıprandı" olarak ifade ettiğiniz yıpranmanın hangi amaçla kullanıldığınızı bilemiyorum.

Bozuk yol kullanımlarında en çok amortisör, amortisör taşıyıcıları, rot, rotil direksiyon kutusu ile salıncaklar yıpranır ve ses yapmaya başlarlar. Bu aksamlar yumuşak karakterli lastikler ile geç yıpransalar da yumuşak lastiklerin de ömrü kısa ve yanakları da bozuk yok şartlarında yarılmaya ve patlamaya yatkındır. Çözüm sert lastik ile en azından kullanım emniyetidir. Bu seçenekler arasında aracı daha düzgün bir yol ortamında kullanmanın dışında bir çözüm maalesef yok. Yıpranan parçalar sık sık yenilenecek ve siz kullanmaya devam edeceksiniz. Lastik ebadı ise zaten sizin şartlarınız için yıpratıcı genişlik özelliklerindeler. Orijinal özelliklerini korumalısınız. Büyültme sonucunda sorunlar da bir o kadar artacaktır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN