ONNO USTA

Ford Fiesta İçin Hangi Lastiği Önerirsiniz?

30.04.2014 Çarşamba
FORD FİESTA İÇİN HANGİ LASTİĞİ ÖNERİRSİNİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Şu an 17.000 km'de olan 2012 model Ford Fiesta Titanium X 1.4 TDCI sahibiyim. Aracımın süspansiyonları biraz sert olduğu için yoldaki darbeleri fazlasıyla hissettiriyor ve konfor konusunda da pek memnun değilim.Diğer tarafta aracımın üzerinde 195/50 R15 ebadında lastiklerin bulunuyor.Bu lastiklerin yanaklarının çok ince olmamasına rağmen bozuk yollarda sürüş konforu azalıyor. Bu nedenle aracımın lastiklerini yanakları daha büyük yeni bir lastik yani 195/55 R15 veya 185/55 R15 ile değiştirmek istiyorum. Bu durum, aracımın yol tutuş özelliklerini, motor gücünü ve aktarma sistemini nasıl etkilenir. Siz, hangi lastik ebadını önerirsiniz. Farklı ebatlardaki lastikler aracın hızını ve kilometresini etkiler mi?

Eşref İren

Sayın Eşref İren,

Ford Fiesta'nın genel özellikleri dikkate alındığında bu araç için sert süspansiyon gerekiyor. Aslında 50 yanak lastiklerde bana göre orta sert diye de tabir edilebilinir. Bu aracın süspansiyonunun daha konforlu olabilmesi için ise sadece lastik değiştirilmesinin bir getirisi olacağını zannetmiyorum. Sorunun kökeni süspansiyon sistemi olabilir. Ayrıca aracın hangi şartlarda tam yüklü ya da kaç kişiyle kullanıldığını bilmiyorum. Ancak şehir içi kullanımında araç lastikleri için belirtilmiş hava basıncının minimum seviyelerde olmasının konfor açısından faydası vardır. Mesela 185/55 R15 gibi çapı 1 cm büyük bir yumuşak karakterli lastikte yüksek yanak ve dar taban nedeniyle aracın yol tutuş özellikleri ve sürüş güvenliği riske girebilir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN