ONNO USTA

Kısa Mesafede Otomobilim Neden Çok Yakıyor?

06.05.2014 Salı
KISA MESAFEDE OTOMOBİLİM NEDEN ÇOK YAKIYOR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

2009 model haziran çıkışlı 33000 km'de bir otomobil aldım. Yakıtı şehir dışında gayet iyi ancak şehir içinde biraz fazla kısa mesafelerde kullanıyoruz ve doğal olarak 4-5 km'lik yolda maliyet yükseliyor. Motor ayarını tekrar yaptırmam gerekiyor mu? Yetkili serviste bakımı yapıldı ve bir ay sonra tekrar bakıma gidecek. Neler yaptırmam lazım? Aracım için tavsiyeleriniz ve hassasiyet göstermemi önerdiğiniz durum ve parçalar var mıdır?

Hüsnü Yardımcı

Sayın Hüsnü Yardımcı

2009 yılı üretimi olan 33000 km'deki Hyundai i10 aracınızın kısa mesafe kullanımlar nedeni ile bilhassa kış aylarında tüketim değerleri daha yüksektir. Bu konuda motor ayarı gibi bir seçenek yoktur. İşletim tamamıyla elektronik ve otomatiktir. Yetkili servis aracılığı ile yapılan periyodik bakımlar ise üretici kuruluşun düzenleme ve disiplini ile aracın kilometresi gereği farklı bölgelerinde bakım, tamir ve yenileme olarak zaten yapılmaktadır. Bu konuda bakım tamir gibi işlemleri siz yapamayacağınıza ve var olan düzeni de siz tayin etmediğinize göre sizin yönlendirme ve düzenlemeniz gerekmiyor. Sizin hassasiyet göstereceğiniz tek konu yakıtı bilinen yerden temiz olarak almak, aracı kırmadan, zorlamadan kullanmak ve periyodik bakımlarını aksatmamak olmalıdır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN