ONNO USTA

Otomobilimin Performansı Neden Azaldı?

09.05.2014 Cuma
OTOMOBİLİMİN PERFORMANSI NEDEN AZALDI?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Yaklaşık 6 ay önce 2005 model Hyundai Getz 1.3 12V satın aldım. Aracım 106.000 km'de ve yakıt tüketimi, performansı gibi konularda gayet memnum. Ancak aracı özel serviste bakıma götürdüm. Orada motor yağı, yağ filtresi ve hava filtresi ile bujileri değiştirildi. Aracımda 10W 40 Castrol Magnatech motor yağı kullanılırken NGK'nin BKR5ES-11 kodlu bujileri takıldı. Bu değişimin ardında aracımın performansında düşme olurken yakıt tüketimi arttı ve egzozdan da çiğ benzin kokusu gelmeye başladı. Ayrıca aracımla yokuş yukarı çıkarken motor, 3000 d/d'den sonra yığılmaya başladı. Bu sorunlar üzerine yeniden servise gittim. Yapılan kontrollerde her şeyin normal olduğunu belirttiler. Aracımı farklı birkaç servise daha götürdüm ana bir soruna rastlayamadılar. Aracımda bakım sonrası oluşan performans kaybının nedeni nedir?

Bayram Işık

Sayın Bayram Işık, Hyundai Getz 1.3 12V'nin motoruna uygulanan bakımın ardından motor performansının düşmesinin iki nedeni olabilir. Öncelikle NGK BKR5ES-11 bujilerin kodlarından bir sorun yok, ama içlerinden bir tanesi arızalı olabilir. Buji kablolarının kontrol edilmesinde yarar var. Çünkü ateşleme sistemi, motorun çekişini ve yakıt tüketimini etkiler. Ancak bu sorun varsa veya buji takılırken çatlamışsa rölanti devirlerinde de motorun çalışmasında tekleme yani sarsıntı olur. Ardından motor, yüksek devirlerde çalışırken teklemeli oluşurken bu sorun hızlanmada da kendini belli eder. İkinci olasılıkta: hava filtresinin yenilenmesi sırasında bu parçanın hatalı takılması veya yanlış bir parça kullanılması sonucunda motor hava alması engellenmiş olabilir. Yada hava filtresinin iç yapısında da ciddi bir ezilme yapıldıysa bu sorunlara neden olabilir. Sonuç olarak önce hava değiştirip aracı denemeli. Ardından çekiş düzelmezse bujiler ve buji kabloları kontrol edilmeli.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN