ONNO USTA

Karbon Temizleme Yaptırmamı Önerir misiniz?

12.05.2014 Pazartesi
KARBON TEMİZLEME YAPTIRMAMI ÖNERİR MİSİNİZ?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Opel Astra 1.4 16V'nin EGR supabı sürekli kirlendiği için her 1.000 km'de bir bu parçayı temizletmek zorunda kalıyorum. Çünkü bu kirlenme, motorun hem rölantide düzensiz çalışmasına neden oluyor, hem de bazen stop ettiriyor. Siz, 2003 model olan ve şu an 176.000 km'ye ulaşan aracıma karbon temizleme (Carbon Clean) yaptırmamı önerir misiniz?

Celal Coşkun

Sayın Celal Coşkun, Opel Astra 1.4 16V'de görev yapan EGR supabı, sorunluysa sürekli motorun çalışma ritmini bozar. Bu parçaya yapılan temizleme de kısa vadede çözüm gibi görünse de supabın elektronik yapısında oluşan sorun nedeniyle kurum birikimine neden olur. EGR supabının sökülerek bu parçanın takılı olduğu bölgeyi iyice temizleyip takmadan motoru çalıştırıp gaz verilmeli. Bu haznedeki biriken kurumların atılmasının ardından yeni bir EGR supabı takmak zorundasınız. EGR supabı, maalesef Opel'lerde sıkça yaşanan bir sorundur. Bu parçanın fiyatının yüksek olmasına rağmen yaşadığınız sorundan kurutulmanızın tek yolu budur. Karbon temizleme ise 176.000 km'de olan bir motora uygulanmasa daha iyi olur.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN