ONNO USTA

Bujiler Aracın Çekişini Etkiler mi?

13.05.2014 Salı
BUJİLER ARACIN ÇEKİŞİNİ ETKİLER Mİ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

2005 model Hyundai Getz 1.3 12 V benzinli 106.000 km'de aracımı 6 ay önce satın aldım. Gerek yakıt tüketimi olsun gerek performansı olsun araçtan memnunum. Ancak aracı özel bir serviste bakıma götürdüm. Yağ yağ filtresi, hava filtresi ve bujiler değişti. Motor yağında 10w-40 Castrol Magnatech, bujiler NGK BKR5ES-11 -11 marka takıldı. Aracın performansında yüksek derecelerde düşüş oldu. Yakıt tüketimi de arttı ve egzoztan yüksek derecede çiğ benzin kokusu gelmeye başladı. Ayrıca araç yokuş yukarı gidişlerde 3.000 d/d'den sonra yığılmaya başladı. Problemi gidermek için tekrar servise gittim ve herşeyin normal olduğunu belirtmelerine sinirlendim. Sizce bu sorunlar neden kaynaklanıyor olabilir?

Hüseyin Işık

Sayın Hüseyin Işık

2005 model olan Hyundai Getz 1.3 12 supaplı aracınızın motoruna yapılan yağ, yağ filitre hava filitre ve buji değişimi sonrasında aracın çekiş gücünün düşmesi ve yakıt tüketiminin artmasının iki nedeni olabilir. Öncelikle NGK BKR5ES-11 bujiler yenilenmesine ve doğru bir numara olmasına rağmen arızalı bir buji. Buji kablolarının çıkarılıp takılması sırasında oluşan iyi ateşlememe sonucunda çekiş gücü kaybolur ve tüketim artar. Ancak bu sorun varsa veya buji takılırken çatlamış ise rölanti devirlerinde de tekleme sarsıntılı çalışma olur. Yüksek devirlerde de zaten yine teklemeli bir akselerasyon kendini belli eder. İkinci olasılık ise hava filtresinin yenilenmesi sonucunda filitrenin sorunlu ya da orijinal olmaması değişimin hatalı bir şekilde montajı ile motorun hava alması engellenmiş ve bu da tüketim artışı ve paralelinde de çekiş kaybı oluşturmuştur.

Sonuç olarak ilk denenmesi gerekli iş hava filtresini komple söküp denemektir. Sorun hava filtresinde ise zaten çekiş de düzelecek tüketim de eski haline gelecektir. Sorun giderilmediyse bujiler ve buji kabloları kontrol edilmeli.

kalan karakter 1000

metin metin

Merhabalar benimde Hundai Getz coll 2006 model aracima atiker marka LPG taktirdim.araç dizel gibi çalışmaya başladı.enjektör memesini büyüttüler biraz rahatladı fakat bu defada LPG bitmeden içinde gaz azaldığında benzine geçmeye başladı rolentada sorun yok.yağ değişimini yaptıktan sonra ses biraz daha azaldı ama bugünlerde yine dizel gibi çalışıyor önerimiz ne dir

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 18.03.2015 23:48

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN