ONNO USTA

BMW 320i’min Radyatörü mü Bozuk?

15.05.2014 Perşembe
BMW 320İ’MİN RADYATÖRÜ MÜ BOZUK?

Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

1998 model aracım var. Araçta soğutma sisteminde bir şişkinlik gerginlik var. Radyatörün değiştirdik ama sorun devam ediyor. Ustam contadan kaynaklanıyor diyor ama bu gün internette araştırırken motor bloğu havalandırma valfi diye bir parça gördüm. Aracımdaki sorun bundan kaynaklanabilir mi?Radyatör kapağını gevşetince basınç çıkıyor ve hortumlar yumuşuyor. Sorun radyatör kapağından veya havalandırma valfinden olabilir mi?

Sezai Ayan

Sayın Sezai Ayan

1998 yılı üretimi olan 320i aracınızın 2.0 litre 6 silindirli motorunun su dolaşımı ile ilgili bir havalandırma düzeneği yoktur. Hortumlar da normal olarak motorun normal çalışma ısısı paralelinde şişme ve sertleşme normaldir. Ancak bu şişme hortumu patlatacak veya radyatör kapağından su attırabilecek düzeydeyse bilemiyorum. Conta yanığı veya yanma odasından basınç sızması sonucunda aracı kullanırken hararet yükselir hortumlar çok gergin hale gelir ve radyatör kapağı arasından da su sızma görülür ve su da eksilir. Hararet gösterge takibinde normal olan çizgiden sapma varsa contaya yorumlanabilir ancak silindir kapak sathında su yollarında çürüme de söz konusu olup contaya zarar da olasıdır. Konuyu silindirlere basınç uygulayan bir test aleti ile radyatör kapağı açık ve her silindir yanma zamanında supaplar kapalı piston üst ölü noktadayken teker teker kontrol etmek gerekir. Radyatör kapağı açık ve su en üst noktaya kadar dolu yapılan testlerde su dışarı atıyor veya suda kabarcıklar oluşuyorsa ve bu hangi silindirde oluyorsa sorunun aranacağı bölge de bu yolla tespit edilmiş olur. Sorunlu termostat varlığında da benzer sorunlar olabilir kontrol etmekte fayda var.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN