ONNO USTA

Ford Transit Connect’te Oluşan Sesin Kaynağı Nedir?

21.05.2014 Çarşamba
FORD TRANSİT CONNECT’TE OLUŞAN SESİN KAYNAĞI NEDİR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlama devam ediyor.

Ford Transit Connect'e Megachips firmasında tarafından yüklenen yazılımla aracın motor gücü 90 HP'den 120 HP'ye, torku ise 220 Nm'den 280 Nm'ye yükseldi. Ardından aracımı dinamometrede gücünü ve torkunu ölçtürdüm ve bir sorun yoktu. Bu uygulamadan 500 km sonra araç dururken, vites değişimi için ayağımı gaz pedalından çektiğimde motordan az da olsa "vuuuu" diye bir ses geliyor. Sizce bu sesin kaynağı nedir? Muharrem Ali Tırpan

Sayın Muharrem Ali Tırpan,

Ford Transit Connect'in motoruna yüklenen özel yazılımla aracın gücünde ve torkunda oluşan artışı karşılamak için turbo basıncının da ayarlanması gerekir. Turbo basıncının ayarlanması, yani arttırılmasıyla, motorun yüksek devirlerdeki güç üretiminde hava ihtiyacı karşılanır. Aslında bu özellik zaten turbonun uzun vadede ömrünü kısaltır. Sonuç olarak bahsi geçen ses, büyük ihtimalle turbonun aşırı zorlanması sonucu ortaya çıkar. Ancak hava filtresi kabı ve bağlantılarında bulunan gevşemeler de benzer seslerlere neden olabilir. Bu sesi, bir hortum yardımıyla sesin geldiği bölgeyi dinleyerek bulma şansınız var.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN