ONNO USTA

Opel Astra’nın Otomatik Şanzıman Yağı Nasıl Değişir?

23.05.2014 Cuma
OPEL ASTRA’NIN OTOMATİK ŞANZIMAN YAĞI NASIL DEĞİŞİR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Yaklaşık 4 ay önce otomatik şanzımanlı Opel Astra satın aldım. Aracım şu an 102.000 km'de ve servis kayıtlarından ulaştığım bilgilere göre şanzıman yağı hiç değişmemiş. Ben de şanzıman yağını değiştirmek için çeşitli araştırmalar yaptım ve farklı yöntemlerin olduğunu öğrendim. Bu yöntemlerden birinde şanzıman yağı, yağ tapasından boşaltılarak yeni yağ ekleniyormuş. Ancak bu işlemi en az 2 kere tekrarlamak zorundasınız. Makine yardımıyla yapılan diğer yöntemde ise normalde 6 litre olması gereken şanzıman yağından 12 litre kullanılırken fazlası ise atık olarak ziyan ediliyormuş. Sonuç olarak otomatik şanzıman yağı değişirken hangi yöntemler kullanılmalı ve nelere dikkat etmek geriyor? Ayrıca hangi yağı tercih etmemi önerirsiniz? Bu değişimi kaç kilometrede bir yapmak gerekiyor? Bu sorulara yanıt verirseniz sevinirim.

Eray Özcan,

Sayın Eray Özcan,

Opel Astra'nın otomatik şanzıman yağının yenilenmesi her 60.000 km'de DextronIII yağı ile yapılması gerekiyor. Şanzımanın yağ kapasitesi ise 3-3,4 litre dolaylarındadır. Şanzımanın altında bulunan tapa sökülerek şanzıman yağı boşaltılır. Yağ kontrol çubuğuyla eksik şanzıman yağı miktarı kadar ikmal yapılarak motor çalıştırılır. Yağ miktarı, vites D ve R konumlarına birkaç kez takıp P konumuna aldıktan sonra yağ seviye çubuğundan seviye ölçülür. Eksik varsa tamamlanır. Tork konvertöründe bir miktar yağ kalır. Zaten bunu yenilemek için şanzımanın sökülmesi ve dağıtılması gerekiyor. Konvetörder de kalan ise, yağ kapasitesinin yaklaşık yüzde 10'u kadardır ve şanzıman için bir sorun oluşturmaz. Yetkili servisin kullandığı şanzıman yağı zaten kaliteden taviz vermeyen markalardan biridir.

kalan karakter 1000

KaraCahil KaraCahil

Servis bir bakım için 700 TL fiyat çekti. Değiştireceklerinin listesini verdi. Piyasada baktığınızda değişecek ürünlerin toplam bedeli 240 TL yi geçmiyor. Bu durumda servis 460 TL işçilik alıyor demektir. Ben sadece yetkili servisin aldığı işçilik parçası ile aracın bakımını yaptırıp üstüne ekstra işlemler yaptırabiliyorum. Birileri gibi binleri milyonları hesaplayan biri değilim. 460 TL günümüz Türkiyesin de çok ciddi bir meblağ.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 26.10.2015 15:23
Osman Osman

Avrupa'da insanlar evlerinin garajında yapıyor ufak tefek işleri. Ne yağını değiştirmek istediyse. Fritöze yağ koymaktan daha önemli tabiki şanzuman yağı. Herşeyde servise koşacak kadar zenginseniz, para sizin... Keyfiniz bilir :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 28.08.2015 19:08
mu mu

Sanki fritöz yağı değiştirecekte marka model soruyor...

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır10
cevapla 16.06.2014 14:52
mu mu

Arkadaşlar. Yetkili servise gidin ve gerekli hizmeti alın. böyle boş şeylere kafanızı yormayın. zaten sınırlı kapasite... Nasıl daha iyi sürücü olurum onu düşünün. Daha şeritten çıkmadan iki km. yolu zor giderken yok efendim şanzıman yağı nasıl değişir, yok efendim motor yağı ne olmalı, sanki fritöze yağ ekliyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır15
cevapla 07.06.2014 00:20
MU MU

Sn. Eray ÖZCAN,

Gerçekten merak ediyorum, şanzıman yağını kendiniz mi değiştireceksiniz?
Servis kayıtlarına ulaşabildiğinize göre servise de ulaşıp, ücreti karşılığında yağı değiştirebilirdiniz. Böylece gereksiz sorularla kafanızı yormazdınız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır9
cevapla 03.06.2014 12:15
i-g i-g

servisin 400 tl dediği şanzımn yağını ben kia ceed marka aracımda 70 tl ye değiştirttim. kendimiz değiştirmesekte bilgi almakta fayda var.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 03.05.2015 12:53

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN