ONNO USTA

Opel Vectra 1.6 16V İçin Önerileriniz Nelerdir?

27.05.2014 Salı
OPEL VECTRA 1.6 16V İÇİN ÖNERİLERİNİZ NELERDİR?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 2000 model Opel Vectra 1.6 16V'in kilometresi 180.000 km'ye ulaştı ve zaten aracı satın aldığımda 150.000 km'de idi. Aracımın periyodik bakımlarını düzenli olarak yaptırıyorum ama yaşını ve kilometresini düşündükçe çeşitli endişelerim oluyor. Siz, aracımın yaşını ve kilometresini dikkate alırsak bana neler yapmamı önerirsiniz?

Osman Denizci

Osman Denizci,

Her maddede olduğu gibi otomobilde de zamana, kullanım şartlarına ve aracın kalitesine bağlı yıpranmalar oluyor. Bunu ikinci el olarak satın aldığınızda ise bazı sürprizlerle karşılaşabiliyorsunuz. Sizin satın aldığınız ve şu an 180.000 km'ye ulaşan Opel Vectra için de yıpranma söz konusudur. Anlattığınıza göre eğer aracın bakımları aksatılmadan orijinal parça kullanılmadan yapıldıysa biraz daha şanslısınız. Ancak araca 150.000 km'de uygulanan LPG sisteminden sonra kat ettiğiniz 30.000 km'nin ardından motorun ne zaman sorun çıkartacağını kestirmek biraz zordur. Zaten uygulanan LPG'nin markasını ve özelliklerini de bilmiyorum. LPG'de olmayan yağlama sistem özelliği ise motorun kalan ömrünün bir kısmını da özellikle supap sistemini aşındırarak azaltacak. Bir süre sonra sorun çıkarmaya başlayacağı da kuşkusuz. Bu oluşumu beklerken LPG kullanımında supap ve donanımlarını koruyan Valve Care adlı donanımı da yıpranmayı biraz daha uzatacaktır. Ayrıca motorun başta kompresör oranı olmak üzere çeşitli ölçümlerini ve kontrollerini yaptırmanızda yarar var.

kalan karakter 1000

vectra b vectra b

Bende de aynı sıkıntı var maalesef ya zevk alamadigin bir kuş serisi araba ya da eskiden olsa orta segmentin lüksü bu gibi arabalar
Bence sıkıntı yapmadan özgürce binin hiçbirşey olmaz çok sağlam arabalar

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 02.06.2014 19:08
MU MU

Ben model yükseltmenizi tavsiye ederim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 27.05.2014 13:59

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN