ONNO USTA

19 İnçlik Jant Taktırmamı Önerir Misiniz?

30.05.2014 Cuma
19 İNÇLİK JANT TAKTIRMAMI ÖNERİR MİSİNİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum F20 kasa kodlu BMW 1 Serisi'ne 19 inçlik jant taktırmak istiyorum. Bu montajın ardından aracımda bir sorun yaşar mıyım? Sizce ne tür problemler çıkar?

Kutay Ecevit

Sayın Kutay Ecevit,

BMW 1 Serisi'nin standart jant ve lastikleri 195/55 R16'dır. Bu aracın 6.5 inçlik jant genişliği vardır. Bu araçlar için sunulan M Paket'inde ön lastikler 225/40 R18 ebadında, arka lastikler ise 255/35 R18 ebadından olabiliyor. Yine arka lastikler 7.5 inçlik jant genişliğiyle de tercih edilebilir. Jantın büyümesi ile orijinal lastik çaplarımın değişmeden korunması gerekir. Lastik çapının büyümesi motoru zorlar ve buna paralel olarak aracın yakıt tüketimi artar. Ayrıca lastik tabanında genişlemesiyle lastiğin sürtünme direnci de artacağı için araçta performans kaybı ve yakıt tüketimi artışı olacaktır. Aracınız için 19 inçlik jant kombinasyonu yoktur. M Paket'te dahil yapılacak bu tür bir değişiklikle birlikte süspansiyonlarda değişse bile lastiklerde oluşacak sürtünme direnci artacak. Daralan yanak aracın kullanım özelliklerini ve süspansiyon konforunu olumsuz etkileyecek. Sonuç olarak aracın standart lastiğinin çapı 62.1 cm olurken 18 inçlik jantlarla birlikte bu rakam 63.6 cm olarak büyüyecek. Taban genişliği ise 195 mm'den 255 mm'ye yükselecek.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN