ONNO USTA

Servislerin Önerdiği Marka Yağları Kullanmalı mıyız?

06.06.2014 Cuma
SERVİSLERİN ÖNERDİĞİ MARKA YAĞLARI KULLANMALI MIYIZ?

Onno Usta, sorularınız yanıtlamaya devam ediyor.

2006 model Renault Modus 1.4 16 valf 72.500 km' de benzinli aracım var. Kendi aracım gibi performans otomobili olmayan araçlara motor yağı olarak 10W40 mı? Yoksa 5W40 yağ mı konulmalı ya da sizin motor yağlarında başka tavsiyeleriniz var mı? Bir sorumda servislerin önerdiği marka yağları kullanmalıyız? Ya da piyasada iyi kalitede düşündüğümüz bir motor yağı var mı?

Can Savaş

Sayın Can Savaş

Motorların marka ve özellikleri paralelinde kullanmaları gerekli yağ özellikleri üreticiler tarafından kullanılacak ülke hava ısı şartları farklılığı ile tespit ve tavsiye edilmiştir. Tavsiye edilen yağ sınıf ve viskozite o motorların dizaynı gereğidir. Bu neden ile aracınızın motorunda kullanılacak yağ seçimi sizin tasarrufunuzda değildir. Bahsi geçen yağların ise performans farklılığı ile ilgili özellikleri de yoktur.

Tavsiye edilen yağ sınıf ve viskoziteye alternatif farklı markalar da vardır. Alternatif olan tavsiyeler de araçların el kitabinde veya yetkili servislere yollanan bültenler ile belirtilmiştir.

Bu kurallar sonucunda ortalama hava ısı şartları varlığında aracınıza tavsiye edilen yağ API/ACEA SL A3,A5 sınıflandırmasında 5W40 Sentetik veya 10W40 yarı sentetiktir. Bu yağların Renault orijinal numarası da RN0700.

Bu özelliklere alternatif başka markalar da olabilir ancak yetkili servisinize danışarak karar vermeniz daha doğru olacaktır.

kalan karakter 1000

Uzmanı Uzmanı

Motor yağı için önemli olan şey aracın el kitabında belirtilmiş olan şartları karşılamasıdır. Diğer önemli şey de yağı değiştirme periyodunuzdur. Yoğun trafikte ve/veya kısa mesafe kullanılan araçların yağlarını da erken değiştirmek gerekir. 10.000 km yerine 8.000 km'de bir yağ değiştirmek aracınızın motor ömrüne katkı sağlayacaktır. Yağ filtresini de her yağ değişiminde yenilemek yerinde bir uygulama olur.
Bunun haricinde katkılar vs bir işe yaramaz.
Son olarak, yağları "taze" diye satanlar var. Pazarlama taktiğidir. Motor yağının son kullanma tarihi olmaz. Bu ilaç değildir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 10.06.2014 13:36
mu mu

Okumaya başlayınca sanki bu işten anlayan birinin cümleleriymiş gibi ama devamında aslında hiç anlamadığınız konular olduğu çok belli.
Yetkli servislere güvenmeme sendromu nedir anlamadım. Yetkili servis ne diyorsa doğrusu odur. Bu iş için YETKİ vermişler. Ayrıca kullanma kılavuzunda yazar bu bilgiler.Tabi okumak lazım. Servise gidersiniz, ücretini ödersiniz ve gereği yapılır.Bence kafanızı böyle gereksiz şeylere yoracağınıza nasıl daha iyi, daha güvenli araç kullanabilirimi onu düşünün. Geri kalanı servisler halleder.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır5
cevapla 07.06.2014 00:15

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN