ONNO USTA

SsangYong Korando Sports’un Şanzımanından Bahseder misiniz?

24.06.2014 Salı
SSANGYONG KORANDO SPORTS’UN ŞANZIMANINDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Otomatik şanzımanlı 2012 model SsangYong Korando Sports kullanıcısıyım. Aracım 18.000 km'de ve bakımlarını da düzenli yaptırıyorum. Aracımla ilgili birkaç konuyu merak ediyorum. Bunlardan ilki olarak bu araçta görev yapan şanzıman hakkında bilgi verir misiniz? Geçmişte verdiğiniz yanıtlarda motorda oluşan kurumların yanması için aracın biraz performanslı kullanılmasıyla gerektiğini belirtiyordunuz. Bu konuda ne yapmalıyım? Kırmızı ışıkta beklerken vitesi (N) pozisyonuna alıyorum ve bunun araca zararı var mı? Aracımla seyir halindeyken de vitesi bazen manuele alıyorum bunun şanzımana zararı var mı? Korando Sports'un motoru ve şanzımanını, SsangYong ile Mercedes-Benz ortak mı üretiyorlar? Bu aracın lastik hava basınçları kaç olmalı? Korando Sports'u Isuzu D-Max, Ford Ranger ve Volkswagen Amarok gibi araçlarla karşılaştırmalı test yapacak mısınız? Bu aracın genel özelliklerinden bahseder misiniz?

Ümit Adıgüzel

Sayın Ümit Adıgüzel,

SsangYong Korando Sports'un otomatik şanzımanı tork konvertörlüdür ve aynı zamanda manuel şanzıman olarak da kullanılabilinir. Diğer tarafta Koreli üretici 1990'larıdan itibaren Mercedes-Benz'den teknik destek almaya devam ediyor. Sürüş sırasında motorda oluşan kurumlarının temizlenmesi için her viteste maksimum motor devirleri tercih edilmeli, gerekirse manuel kullanımla vitesleri büyülterek bir süre aracı kullanıp egzoz manifoltu gaz çıkış ısısını yükseltmelidir. Bu ısı sayesinde kurumlar katalizatör ve partikül filtresinde yanacaktır. Çok yoğun dur kalk olmayan beklemelerde vitesi boşa almaya gerek yoktur. Ancak uzun süreli yoğun trafikte şanzımanın ısınmaması için N ye almanın faydaları vardır. Aracınızın lastik basınç değerleri ve seçenekleri kullanım kitabi ve yakıt ikmal kapağı gibi yerlerde yazılıdır. Yada bu konuda yetkili servise de danışabilirsiniz. Korando Sports'un diğer pick-uplarla karşılaştırılması konusu ise şu an programımızda yer almıyor.

kalan karakter 1000

zübük zübük

çok yaşa onno usta

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 24.06.2014 18:37

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN