ONNO USTA

BMW 520 iA’ya Karbon Temizletme Yapmamı Önerir misiniz?

27.06.2014 Cuma
BMW 520 İA’YA KARBON TEMİZLETME YAPMAMI ÖNERİR MİSİNİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum 1999 model BMW 5.20iA, şu an 270.000 km'ye ulaşırken aracımda Prins marka LPG sistemi de var. Ancak aracımın motoru, rölantide çalışırken bazen sarsıntı oluşuyor. Bu sorunu çözmek için bobinlerle bujileri değiştirttim ve motor bilgisayara bağlandıktan sonra birinci silindirin yanma odasında ateşleme arızası çıktı. Bunun üzerine karbon temizleme yapılabileceğini söyledi. Silindir kapağını sökmemek için 3-4 kez çeyrek depo benzinle dolaşmamı söyledi. Siz, bu araca karbon temizleme yaptırmamı önerir misiniz?

Özgür Hamurcu

Sayın Özgür Hamurcu,

Sahibi olduğunuz BMW 5.20iA'nın motorunda oluşan rölanti sorunun bir çok sebebi olabilir. Ancak yapılan kontrollerde bu sorunun birinci silindirde olduğu ve zaten tespit edilmiş. Ancak aracın 270.000 km'de olması nedeniyle motorun supap, ve supap gaydlarında boşluk olabilir. Bu boşluğa ek olarak supap ve silindir kapak yuvalarında da ovalleşmeler olma ihtimali var. Ayrıca supap saplarından silindire yağ sızdırmasını önleyen supap lastikleri de sertleşmiş ve yapısını bozmuş olabilir. Bu tip sorunlar soruda geçen motorlarda 150.000 km ve sonrasında meydana çıkar. Ayrıca motordaki LPG sisteminizin Prins olmasına rağmen Valve Care supap koruma sistemi var mı? Birinci silindir ateşleme arızası için zaten bobin ve bujiler yenilenmiş ama emme manifoltunun hava alma ihtimali de kontrol edildi mi? Silindir kapağın sökülüp gerekli kontrollerin yapılması gerekebilir. Yeni nesil benzinli motorlar için sunulan yakıtlarda zaten temizleyici katkı malzemeleri bulunurken kurum yapma ihtimali de azalıyor. Ayrıca araç 100.000 km'ye ulaştığında karbon temizleme tavsiye edilemez. Sakın karbon temizleme işlemini yaptırmayın. Aksi halde motor yağ yakmaya başlar ve performansında da telefi edilemeyecek azalmalar oluşur.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN