ONNO USTA

Özel Servis mi Yetkili Servis mi Önerirsiniz?

01.07.2014 Salı
ÖZEL SERVİS Mİ YETKİLİ SERVİS Mİ ÖNERİRSİNİZ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

İlk sahibi olduğum 2008 yılı üretimi Peugeot Partner 1.6 HDI'ın bakımlarını, aracın garantisi bitene kadar yetkili serviste yaptırdım. Aracımın garantisi bittikten sonra yetkili servis yerine özel servise götürdüm. Yetkili servis, bakım periyodunu 10.000 km olarak belirtirken özel serviste ise 15.000 km aralığında uygulanıyor. Buna paralel olarak aracımın yakıt filtresi yetkili serviste 30.000 km'de değişirken bu periyot özel serviste 45.000 km oluyor. Aynı hususlar triger kayışı için de geçerli. Aracımın motoru ve diğer özellikleri göz önüne alındığında sizce özel servisi mi yoksa yetkili servisi mi önerirsiniz?

Ramazan Tunç

Sayın Ramazan Tunç,

Yetkili servisler, üreticinin belirlediği plan ve kurallara bağlı kalarak gerekli hizmeti verirler. Bu prosedürler de aracın kullanıldığı ülkenin özelliklerine göre farklılık gösterebilir. Araçlar, Türkiye'de özellikle batı ve kuzey Avrupa'ya göre daha fazla toza ve kire maruz kalmaları ve yakıt kalitesinin düşük olması, aracın periyodik bakım süresini kısaltıyor. Benim kişisel görüşüm ise motor yağı ve yağ filtresinin 8000 km'de bir değiştirilmesi gerektiğini savunuyorum. Bu arada periyodik bakım süresinin 10.000 km'de bir yapılmasının, 15.000 km'ye göre araç için daha avantajlı olduğu tartışılmaz. Sonuç olarak orijinal yedek parça ve servis aletlerinin kullanımı, gerekli eğitimler ve birçok nokta dikkate alındığında bir aracı en iyi yetkili servis tanır. Bu nedenle farklı bir arayışa başvurmak da yanlış olur.

kalan karakter 1000

Octane Octane

Daha girmeden kesin yetkili servis onerilmistir diye girdim. Yanilmadim. Yetkili serviste benden cok daha az otomobil ve mekanik bilgisine sahip iki yakin arkadasim calisiyor, arada buyuk bir alman marka yetkili servisinde calisan bu arkadaslarim beni arayip yardim istiyor. Ben jeoloji muhendisiyim, siz dusunun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 03.07.2014 00:20

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN