ONNO USTA

Renault Scenic'in Yakıt Tüketimi Yüksek mi?

04.07.2014 Cuma
RENAULT SCENİC'İN YAKIT TÜKETİMİ YÜKSEK Mİ?

Onno Usta sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor.

Sahibi olduğum ve şu an 21.000 km'de olan 2012 model Renault Scenic 1.5 dCi'nin katalog verisindeki aracın şehir içi ortalama yakıt tüketimi 5.4 lt/100 km olarak belirtiliyor. Katalog verisi ile normal sürüşteki tüketim değerlerinin birbirini tutmayacağını biliyordum ve tahminimce 7.0 lt/100 km'ye kadar yükseleceğini göze almıştım. Ancak aracım şehir içinde 8.5-9.0 lt/100 km tüketiyor. Yüksek yakıt tüketimi nedeniyle aracımı birkaç defa yetkili servise götürdüm ama arıza tespit edemediler. Oysa bu araç, benim ilk dizel motorlu otomobilim ve genelde aşırı ve anlık gaz vermekten çok kaçınan, sakin bir kullanıcıyım. Yüksek yakıt tüketimini düşürebilmem için tavsiyeleriniz nelerdir?

Murat Dağer

Sayın Murat Dağer,

Aracınızın 9.0 lt/100 km'ye ulaşan yakıt tüketimi bir hayli yüksek. Eğer aracı kısa mesafelerde ve yoğun trafikte kullanıyorsanız yakıt tüketimini kontrol etmek zorlaşır. Ancak aracı trafiğe girmeden kullandığınızda ve menzil de kısa değilse yüksek yakıt tüketimi sorununun araştırılması için yetkili servise danışınız. Bununla birlikte yüksek yakıt tüketimi, sürücüden de kaynaklanıyor olabilir. Özellikle otomatik şanzımanlı araçlarda bu daha da belirginleşir. Bu nedenle sizin aracınızı bir başkasının test etmesi veya sizin benzer bir aracı da test etmenizde yarar var. Sonuçta yetkili servise bir daha danışın.

kalan karakter 1000

Nephan Açıkgöz Nephan Açıkgöz

Bende 2006 Tdci manuel mondeo var.Antalyada ş.içi tüketimim 7 lt/100 km

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.07.2014 12:11

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan OTOHABER veya otohaber.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN